Požár v centru Olomouce, hasiči museli evakuovat obyvatele domu

Úterý, 5.2.2019

AKTUALIZOVÁNO K požáru v přízemí jednoho z činžovních domů v centru města, v Komenského ulici 25, muselo okolo půl desáté večer v úterý 5. února vyrazit několik jednotek profesionálních hasičů včetně vozidla s vysokým žebříkem. Hasiči museli lokalizovat požár a současně zajistit bezpečnost obyvatel domu. Vzhledem k tomu, že chodby objektu byly silně zakouřené, hasiči obyvatele domu postupně evakuovali, k dispozici jim byl i speciální autobus.

V současnosti (v čase 23:40) zásah stále pokračuje, hasiči jsou na místě. Příčina požáru i hmotné škody teprve budou upřesněny, pohybovat se budou ve statisících.

Informace následně upřesnil mluvčí HZS Zdeněk Hošák. K místu z centrální stanice profesionálních hasičů vyrazily posádky tří výjezdových vozidel, doplněné o výškovou techniku, návazně k pomoci vyrazily jednotky dobrovolných sborů Olomouc Černovír a Olomouc Chválkovice. Hasiči po příjezdu vstoupily do společných chodeb v dýchací technice, ze vstupních dveří a některých oken se valil hustý černý kouř. Několik skupin ihned zahájilo záchranu osob z bytů, volající osoby z oken upozorňovaly na vstupující štiplavý kouř do jejich domácností. Naštěstí se situaci nijak více nedramatizovala, obyvatelé naslouchali hasičům a provedli dočasná bezpečnostní opatření. Záchrana pomocí vyváděcích masek v dýchací technice proběhla ve velmi krátkém časovém úseku a všechny osoby se včas, nezraněné dostali do bezpečí. Z rozhodnutí velitele zásahu byl k místu vyslán také evakuační autobus pro zajištění tepelného komfortu pro zachráněné. Několik z nich před příjezdem využilo prostor v zásahových vozidlech.

V objektu hořelo v suterénních prostorech, zřejmě taktéž obytné části, ze které se včas do bezpečí dostal muž, který naštěstí procitnul poté, co byl ohrožen na životě nebezpečnými zplodinami. Nejevil známky zranění, pomoc zdravotníků nevyžadoval, nicméně i tak mu poskytl základní kontrolu zdravotník z řad hasičů.

Událost byla rozdělena do několika úseků, v části zahoření se podařilo uhasit zahoření na menší ploše. Poté hasiči odvětrávali budovu, což usnadnilo bezpečnější přesun obyvatelů do bezpečí. Návazně na to byla využita přetlaková ventilace pro ochlazení celkové odvětrání prostor. Po důkladném odvětrání a celkové kontrole se lidé mohli vrátit do svých bytů. Co stojí za příčinou vzniku požáru je aktuálně v šetření, s největší pravděpodobností se bude jednat o nedbalost při manipulaci s otevřeným ohněm. Výše škody nebyla prozatím přesně vyčíslena, předpoklad je výše ve staticích korun. Celá událost se obešla bez zranění. K celkovému součtu pomoci patnácti osobám je nutné připomenout také záchranu čtyř zvířecích mazlíčků.

V úterý 5. února se odehrál ještě jeden požár s následnou evakuací obyvatel, a to v v Krasicích, místní části Prostějova. Kvůli hořícímu adventnímu věnci zde vzplálo i bytové jádro a hasiči museli ze sedmipatrového paneláku evakuovat 25 osob.

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)