Hasiči mají kvůli vedru spoustu práce, dnes hořelo už na sedmi místech

Čtvrtek, 5.7.2018

Výstrahu na vysoké teploty s hrozícím nebezpečím vzniku požáru již aktuálně dokreslují výjezdy profesionálních a dobrovolných jednotek hasičů na řadě míst Olomouckého kraje. Během dne tak hasiči zasahovali již na sedmi místech. 

K první dnešní události vyrazily jednotky profesionálů z Prostějova a Konice do Přemyslovic. Oznámení o požáru převzala linka tísňového volání krátce po desáté hodině dopolední. Nad pilou v lese byl pozorován hustý černý kouř. Operační středisko své jednotky posílilo o dobrovolné hasiče Přemyslovice a Ptení.

Hasiči průzkumem potvrdili zahoření v lese na ploše zhruba 100x150 metrů, porostlé menšími borovicemi. Po zhruba půl druhé hodině sem jim podařilo požár lokalizovat. V navazujícím čase místo postupně procházeli, dohašovali menší ohniska a důkladně je prolévali vodou. Zásobování dostatečným množstvím vody bylo vyřešeno cisternami kyvadlově. V místě byl nařízen dohled po dobu 8 hodin.

Obdobný scénář z tísňového hovoru představoval i druhý požár, oznámený na linku tísňového volání  v 10:12. Dle volajícího vycházel černý dým poblíž haly v Držovicích. Operační středisko k pomoci vyslalo tři jednotky. Profesionální hasiče ze stanice v Prostějově posílili dobrovolní hasiči Prostějov-Vrahovice a místní z Držovic. Jednotky na místě zjistily zahoření po pálení odpadu, po několika minutách se jim požár podařilo lokalizovat a vzápětí také likvidovat, vše se zde obešlo bez škod.

"Třetí z výčtu dnešních požáru likvidovali hasiči ve Veselíčku na Přerovsku. Dle oznámení na linku 112 v 10:21 došlo v místě k zahoření na ploše zhruba pěti metrů a to stromů, pařezů a jehličí. K události ihned vyrazila jednotka Staměřice a také profesionální hasiči z nedaleké stanice v Lipníku nad Bečvou," popisuje jeden z dnešních požárů mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. "Po dojezdu byla upřesněna plocha zahoření rozlohy zhruba deset krát pět metrů. Hasičům se požár velmi rychle podařilo lokalizovat i likvidovat."

V pořadí čtvrtý požár řešili hasiči  krátce před polednem v Lipníku nad Bečvou. Dle oznámení došlo k zahoření trámů a okolí poblíž místní chmelnice. K místu vyrazila profesionální i dobrovolná jednotka z Lipníku nad Bečvou. Na místě došlo k požáru trámu v poli malého rozsahu. Ani tento požár nebyl nikterak náročný na čas a po několika minutách byl zcela uhašen a hasiči se mohli vrátit zpět na své základny.

Pátý z výčtu událostí v podobě požáru řešili hasiči v Července na Olomoucku.  Zde dle prvotních informací mělo dojít k zahoření dřevěného přístřešku s následným rozšířením na okolní trávu a částečně i obilí.  K požáru operační středisko vyslalo profesionální jednotky ze stanice v Litovli a Uničov a také dobrovolné hasiče Tři Dvory a Červenka. Jednotky likvidovaly zahoření odpadu beze škody. Podobně jako u předchozích dnešních událostí v kraji i tento požár nebyl časově nikterak náročný a hasiči po chvíli plochu zahoření lokalizovali, důkladně prolili vodou a po několika minutách celkově požár zlikvidovali.

Šestým dnešním požárem se do statistik s časem přesně 15:00 zapsal požár trávy v prvotním odhadu na ploše 10x10 metrů v Popovicích. K místu vyjely z požární stanice Přerov tři posádky cisternových vozidel za posílení drážními kolegy ( HZSp SŽDC)  a dobrovolných hasičů z Přerova.  V době zahájení zásahu už hořela na louce poblíž lesa plocha asi 70x70 metrů. Hasiči k lokalizaci a likvidaci využili čtyř vysokotlakých hasebních proudů. Požár se rozšířil od pálení klestu.

K sedmému požáru odpoledne mířili hasiči do Náměště na Hané - zde hořel odpad a tráva poblíž popelnic.

Vzhledem k vysokým teplotám a opětovně upozorněním na vydanou výstrahu ČHMÚ přidali hasiči i odkaz na praktické ponaučení! nebezpečí použití otevřeného ohně 

Foto: HZS Olomouckého kraje

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)