Jezdíme moc rychle! Policie měřila rychlost v místech, která vytipovali sami občané

Čtvrtek, 4.4.2019

Speed marathon je název bezpečnostní akce, při které dopravní policisté v celé Evropě měří rychlost aut na vytipovaných místech. Podstatné je, že na výběru míst se podílí sama veřejnost. Výsledkem měření z ranních hodin 3. dubna byly stovky zjištěných přestupků. 

V rámci kampaně mohli občané zasílat své tipy na kontrolovaná místa na speciální internetovou stránku www.bezpecnecesty.cz/speedmarathon. V Olomouckém kraji občané navrhli více než 500 míst, kde podle nich řidiči nerespektují předpisy a jezdí příliš rychle. "Z návrhů jsme vybrali v každém okrese 8 až 11 nejrizikovějších míst a zde kolegové prováděli kontroly. Policisté okresních dopravních inspektorátů se zaměřili hlavně na dodržování nejvyšší povolené rychlosti, což bylo prioritou této akce. Při kontrole jim ale neunikly ani ostatní dopravní přestupky, kterých se řidiči dopouští, například jízda pod vlivem návykových látek a alkoholu, dále telefonování za jízdy, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů při přepravě dětí nebo i technický stav vozidel," vysvětlila Marta Vlachová, tisková mluvčí Policie ČR. .

Policisté měli určené stacionární stanoviště, které dle plánu měnili. Na silnicích mohli řidiči potkat jak vozidla v barvách Policie ČR, tak i v civilním provedení. Celkem bylo do akce nasazeno v Olomouckém kraji 62 policistů, kteří během akce zkontrolovali 555 vozidel a zjistili 272 přestupků, z toho 216 bylo vyřízeno na místě blokovou pokutou v celkové výši 131.100 korun, 56 přestupků bylo oznámeno. Nejčastějším přestupkem bylo překročení nejvyšší povolené rychlosti a to v 232 případech, u dvou řidičů bylo zjištěno požití alkoholu před jízdou, čtyři řidiči nebyli připoutáni bezpečnostním pásem a u 12 byl zjištěn nevyhovující technický stav vozidla.

Foto: Policie ČR

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)