Festival Academia Film Olomouc bude po dvou letech opět živě. Hlavním tématem je Naděje

Špičkové vědecké dokumenty, inspirativní přednášky, filmové workshopy, hudební produkce, exkurze, výstavy i program pro děti. Svátek filmových fanoušků a tvůrců Academia Film Olomouc, který pořádá Univerzita Palackého v Olomouci, se koná 26. dubna až 1. května a přinese téma Naděje. Tým festivalu věří, že je to téma, které je ve společnosti třeba neustále připomínat a zároveň kriticky zkoumat. Po dvou letech v onlinu se Olomouc opět promění v tepající místo, kde se budou potkávat hosté a návštěvníci festivalu, diskutovat, objevovat nové perspektivy, užívat si koncerty, a především sledovat výběr toho nejlepšího, co v oblasti populárně-vědecké filmové produkce v posledních letech vzniklo.

Foto: AFO

„Chceme široké veřejnosti prezentovat vědu, výzkum a technologie jako fascinující a nesmírně důležité obory lidské činnosti a pevné součásti naší kultury a společnosti. A zároveň u toho neztrácet lehkost, vtip a nadhled,“ řekl Ondřej Kazík, hlavní dramaturg festivalu.
Ten se těší například na snímek Fireball: Visitors from Darker Worlds, ve kterém Werner Herzog spolu s vulkanologem Clivem Oppenheimerem zkoumají otisky meteoritů v naší planetě i lidských kulturách.
„Doporučuji také dokument vítězky mezinárodní soutěže AFO z roku 2019 Cat Gale. Režisérka se vrací s napínavým příběhem o vývoji vakcín na covid-19. Za pozornost bude stát i formálně hravý snímek Sedentary. Jedná se o autorský debut E. J. Rosen a pojednává o tak běžné součásti našich životů, jako je sezení.“

Dramaturgové chtějí přilákat diváky zpět do kinosálů

Kromě výběru ze soutěžních kategorií (Mezinárodní, Česko-Slovenská a Krátká) se diváci mohou podívat na nesoutěžní filmy, které otevírají zásadní celospolečenská témata z vědecké perspektivy.
Dramaturgové letos vybrali témata Adaptace, Zóna, Na zdraví a Věda v popkultuře. Nezapomenou také na talenty ve vědě.
Snímky a diskuze se budou týkat nejen zmírňování klimatické změny, obnovy zdraví těla i ducha v době pandemie, vesmírných objevů, ale také vnímání zničeného prostoru v souvislosti se zneužitým technologickým pokrokem nebo místy, kde právě žijeme. Programové sekce se budou navzájem prolínat a doplňovat.
„Naší motivací je přilákat publikum zpět do kinosálů, projekce jsou na AFO neodmyslitelně spojeny s odbornými úvody a následnými diskuzemi o vědeckých tématech, kladením otázek a kolektivním hledání odpovědí,“ doplnil Ondřej Kazík. Dokumenty poběží zdarma v Uměleckém centru UP – Konvikt, v kině Metropol, Vlastivědném muzeu a na dalších místech ve městě.
Účast na festivalu zatím potvrdili například vědec Christopher R. Schwalm z Woodwell Institutu, producentka Sandbox Films Jessica Harrop, popularizátorka vědy Monika Aksamit Koperska nebo režisérka a producentka Janet Tobias.

Náplast jako symbol ozdravného procesu na festivalových plakátech

Naděje jako optimistický stav mysli se zrcadlí také v originálním vizuálu festivalu, jehož autorem je absolvent Univerzity Palackého a grafik Radim Měsíc.
„Téma letošního ročníku AFO je naděje. Pro mě osobně je to naděje, že se nám podaří sjednotit rozdělenou společnost, vyřešit environmentální problémy, překonat nadcházející ekonomické výzvy nebo například zhojit svoje osobní vnitřní šrámy. V neposlední řadě je to naděje, že se po více než dvou letech AFO vrátí zase v plné síle. Na našem plakátu najdete několik symbolických náplastí, které z něj můžete odlepit a ‚zahojit‘ s nimi to, co uznáte za vhodné,“ vysvětlil grafické zpracování námětu Radim Měsíc.

„Pozadí vizuálu dominuje velký nápis HOPELESS, jehož část ‚LESS‘ je přelepená (škrtnutá) největší náplastí s claimem ‚NADĚJE‘. Celý plakát je ponořen do černočerné materie kouře a sazí, tato atmosféra reprezentuje velkou míru úsilí, kterou budeme muset vynaložit, abychom naději tyto ozdravné procesy přetavili v realitu. Zároveň tím říkáme, že na AFO netrpíme mesiášským komplexem, ale spíš upozorňujeme na současné problémy a jejich případná řešení. Pro mě osobně pak poslední instance naděje tkví v ozdravném procesu ze světa přírody – co skončilo v plamenech, opět se zazelená.“ (Radim Měsíc, grafik)



INZERCE

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.



INZERCE
Chata Kouty