Superbubeník Mike Terrana v Olomouci uctí českoamerického hrdinu Kapauna

Čtvrtek, 16.3.2017

Kněz, voják a válečný hrdina z Koreje. Emil Kapaun, čechoameričan, který si vysloužil jako polní kaplan v řadách US Army pověst hrdiny a svatého muže, se dočká neobvyklé pocty v Olomouci. V rámci projektu Paschalia Olomucensia se odehraje velký hudební večer, na němž vedle dalších vystoupí také jeden z nejlepších rockových bubeníků světa Mike Terrana s jedinečnými úpravami klasických skladeb. 

Hudební projekt se uskuteční na podiu kina Metropol 24. dubna od 20 hodin. Programn zahájí akustické provedení nejznámějších písní Ladislava Křížka za doprovodu kytaristů Rolanda Grapowa (Německo), Jiřího RainaMichala Kůse. Druhou část tvoří hudební vystoupení olomouckého sboru Amici Musicae Olomucenses Cantant (AMOC). jedinečným vrcholem koncertu bude vystoupení jednoho z nejlepších bubeníků současnosti Mike Terrany (USA), kde zazní skladby vážné hudby propojené s jeho hudebním doprovodem. Mike terrana nebude v Olomouci poprvé, roku 2013 zde dopovázel finskou metalovou královnu Tarju Turunen, tentokrát půjde ale o úplně jiný typ vystoupení. 

Emil Kapaun se narodil roku 1916 v kansaském městě Pilsen českým rodičům. Byl skvělým sportovcem a silně věřícím člověkem. Roku 1940 byl vysvěcen na kněze, v roce 1944 vstoupil jako vojenský kaplan do armády, doprovázel americké vojáky prři bojích v Barmě a Indii. Roku 1948 se do armádní služby vrátil, nejprve působil v Japonsku a posléze byl převelen do Koreje, kde tou dobou zuřil konflikt mezi jižní, prodemokratickou částí, a severní Koreou, budoucí KLDR, podporavnou komunistickými čínskými vojsky. V roce 1950 byl zajat a v zajeté 23. května 1951 zemřelů na kombinaci vyčerpání hladem, zápalu plic a úplavici. Podle mnoha svědectví byl Emil Kapaun mimořádně vstřícným a statečným člověkem, který vojákům pomáhal nejen jako duchovní, ale neváhal nasazovat vlastní zdraví a život při pomoci raněným. Jako kněz sloužil bohoslužby anglicky a také v češtině. Své svěřené vojáky doprovázel v první linii, také proto ostatně padl do zajetí. Už v době služby byl vyznamenán za statečnost při záchraně zraněného vojáka. V Americe i v Koreji jsou po něm pojmenovány školy, nemocnice či náměstí, vycházejí knihy a byl natočen i film. V roce 2013 obdržel Emil Kapaun in memoriam nejvyšší vojenské vyznamenání Medal of Honor. Teprve poté se o něj začala zajímat i rodná země všech jeho předků, tedy Česká republika. Počin v Olomouci, který inicioval primátor Antonín Staněk a arcibiskup Jan Graubner, má Emila Kapauna přiblížit i našemu obecenstvu.  

Foto: army.mil, churchmilitant.com, cahtholicexchange.com, Jiří Rogl / Rádio BEAT

Fotogalerie: 
Autor: 
(mb)