Jeden svět: dnes unikátní pohled Eskymáků na lov tuleně a další filmy

Čtvrtek, 30.3.2017

Festival Jeden svět zakotvil tento týden v Olomouci. Dnes můžete shlédnout třeba ojedinělý snímek o netradičním konfliktu mezi inuity neboli Eskymáky na straně jedné a ochránci zvířat na straně druhé. Na programu jsou až do soboty další velmi zajímavé filmy, které v televizi neuvidíte. Součástí pretentací jsou i otevřené besedy. 

19. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se snaží letos připomenout hodnotu společného úsilí a sdílení. V době populistické rétoriky, negativních diskusí na sociálních sítích a záplavy „fake news“ je spolupráce pozitivní cesta, jak reagovat na rozdělenou společnost v krizi hodnot. „Spolupráce je především vzájemná komunikace a sdílení. Zvykli jsme si, že slovo sdílet znamená rychle poslat dál příspěvek na FB, který jsme si ani pořádně nepřečetli. Vraťme se k původnímu smyslu slova sdílení. Znamená to dělit se, být ochoten sám sobě něco upřít a zvažovat důsledky své volby pro ostatní,“ uvádí ředitelka festivalu Jeden svět Hana Kulhánková. A dodává: „Spolupráce není samozřejmost. Je to schopnost, které se postupně učíme. V poslední době se ale spolupráce stala uměním a ovládá ji jen málokdo.“

Slogan letošní kampaně festivalu zní Umění spolupráce. Je to pojem z oblasti současného umění, jímž se Jeden svět inspiroval a zasazuje ho do celospolečenského kontextu. „Zvolili jsme velmi pozitivně vyznívající téma, protože naše společnost již dlouhou dobu přijímá především negativně formulovaná sdělení,“ řekla Hana Kulhánková.

Dnes v 16 hodin v kině Metropol bude k vidění film Tichý hněv Inuitů. Ukazuje, že pohled aktivistů, bojujících za zákaz lovu tuleňů, se může v praxi zcela rozcházet s životními potřebami malého etnika, spjatého s přírodou, jakým právě Inuité či Eskymáci jsou. Jako další budou k vidění třeba filmy o úctyhodné seniorce, která se teprve po stovce stala hvězdou blogů i společenských akcí, či film o tom, jak lze využít světově proslulou a obíbenou počítačovou hru Minecraft k plánování života ve vlastním skutečném městě. 

Program festivalu v Olomouci najdete zde: https://www.jedensvet.cz/2017/olomouc

 

Autor: 
(red)