Vzpomínky na Sočskou frontu. Velvyslanec otevřel výstavu unikátních dokumentů

Čtvrtek, 13.4.2017

První oficiální návštěvu města Olomouce ve středu absolvoval velvyslanec Slovinska, J. E. Leon Marc. Jak ovšem hned při přijetí na radnici u primátora Antonína Staňka a jeho náměstka Pavla Urbáška zdůraznil, v Olomouci není poprvé. „Byl jsem zde před rokem s rodinou na několik dní jako turista, tehdy jsem vaši krásnou radnici viděl zvenčí, dne si ji mohu prohlédnout i zevnitř,“ uvedl slovinský velvyslanec. Do Olomouce přijel zahájit unikátní výstavu dokumentů ze Sočské fronty, jednoho z nejvýznamějších bojišť první světové války. 

Velvyslanec Leon Marc v průběhu přijetí na radnici připomněl, že Olomouc hraje významnou roli v kulturních dějinách Slovinska. „V minulosti bylo poměrně dlouhé období, kdy pro slovinské intelektuály bývalo prestižní módní záležitostí studium na univerzitě v Olomouci,“ uvedl velvyslanec. Vyzdvihl také skutečnost, že v Olomouc v sídle Centra Aletti je velký mozaikový obraz renomovaného slovinského výtvarníka Marka Rupnika. „Za pár desítek let to nepochybně bude velký turistický magnet,“ podotkl Leon Marc. 

„Olomouc je sídlem jedné ze dvou vojenských hudeb v České republice, každý rok zde pořádáme tradiční velký festival vojenských dechových hudeb. Myslím, že by to mohla být výzva pro Slovinsko a současně jeden ze směrů pro budoucí kulturní spolupráci Olomouce se Slovinskem,“ zmínil při rozhovoru o vojenské tradici Olomouce primátor Antonín Staněk. Velvyslanec konstatoval, že by na některý z nejbližších ročníků tohoto festivalu mohl přizvat do Olomouce slovinský armádní orchestr. Poděkoval také za snahu města Olomouce o renovaci Jihoslovanského mauzolea a přislíbil, že ve finální fázi by mohlo Slovinsko vyslat do Olomouce umělce, kteří by v mauzoleu nově vyzdobili kapli.

Vzpomínky na Sočskou frontu

Do Olomouce velvyslanec Leon Marc přijel mimo jiné také při příležitosti zahájení výstavy Vzpomínky na Sočskou frontu. Tato výstava zobrazuje život především českých vojáků na jednom z neznámějších a nejkrvavějších bojišť první světové války. V průběhu celé války se zde odehrálo asi jedenáct velkých bitev mezi italskou a rakouskou armádou, přičemž se bojů účastnili a umírali zde ve velkých počtech i čeští vojáci. Dramatické chvíle v těchto zákopech trávili například malíř Josef Váchal či spisovatel Fráňa Šrámek (Váchalův obraz je použit i jako hlavní motiv plakátu k výstavě). V průběhu války na Sočské frontě padlo, bylo zraněno nebo zajato více než 1,7 milionu vojáků různých národností. 

Výstavu, která se koná v Domě armády od 13. dubna do 5. května, pořádá společně Velvyslanectví Slovinské republiky, Armáda České republiky a Vojenský historický ústav Praha. Výstava je tvořena 16 panely a představuje průběh bitev se zvláštním důrazem na působení českých vojáků. Dále výstava zobrazuje život na frontě v době klidu, památníky padlých vojáků, projekt nadace Cesta míru, kostel Sv. Ducha v Javorci a větší muzea z Posočské oblasti, jejichž expozice je věnovaná tématice Sočské fronty a první světové války. „Jsem moc rád, že jste si jako organizátoři vybrali pro tuto výstavu právě Olomouc, protože právě Olomouc má mimořádně silnou a dlouhou vojenskou tradici,“ podotkl primátor Antonín Staněk.

Foto: MMOL/ BLanka Martinovská a archiv

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)