Barva krve, ornátu i pekla! Fascinující červená mění gotickou křížovou chodbu

Čtvrtek, 4.5.2017

Peklo, revoluci, krev, ale i život, varovná světla a nebo ornáty, to vše spojuje červená barva. Právě tu si vybral Pavel Mrkus pro svou audiovizuální instalaci, kterou vyzdobil prastarou křížovou chodbu. Instalace s výstižným názvem R.E.D. tak volně doplní výstavu V Oplatce jsi všecek tajně. Unikátní hru světel a stínů můžete na vlastní oči vidět až do 2. července.

Velkolepá červená audiovizuální instalace od Pavla Mrkuse využila prostorové a významové dispozice gotického ambitu biskupského Zdíkova paláce, kterou autor po vzoru tradičních nástěnných maleb oživil dynamickým obrazem a zvukem. 

„Spojuji tady vlastně dva světy, kterými se musíme pořád protloukat, a to ten digitální a kamenný, reálný svět. Musíme se s nimi umět vyrovnávat, i když ten digitální neustále atakuje ten reálný,“ vysvětloval svou instalaci Pavel Mrkus. 

Nápad na oslovení Pavla Mrkuse pak přišel od autorek výstavy V oplatce jsi všecek tajně, Michaely Ottové a Heleny Zápalkové: „Už od počátku jsme uvažovaly, že výstavu rozšíříme o současné umění. Pavel Mrkus je znám svými specifickými audiovizuálními projekty, které pracují s konkrétním prostorem, jeho strukturou i významovými momenty, a pod dojmem instalace Kinesis, kterou vytvořil před necelými dvěma lety pro kostel sv. Salvátora v Praze, nás napadlo, že by obdobným způsobem bylo možné pracovat také s gotickým ambitem. Jsme velmi rády, že autor naši výzvu přijal,“ uvedla Helena Zápalková. 

Samotná projekce pak nese název R.E.D. a od něj se odráží i její podoba. Středověký prostor totiž zaplavila červená barva. Také v ní vidí Pavel Mrkus velkou symboliku: „Červená je zajímavá tím, že je symbolická na všechny strany. Ať již odkazuje jednou k signálním varovným světlům, červenému osvětlení fotokomory, jindy k barvě krve, ornátu, revoluce, červeného vína či třeba pekla nebo červené lucerny, vždy označuje něco mimořádného, vyžadujícího zvláštní pozornost."

Foto:MUO/Zdeněk Sodoma

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)