Bitva o most přes řeku Moravu. U Hradiska se bude v sobotu střílet i z kanónů!

Sobota, 6.5.2017

Zuřivou bitvu o most přes řeku Moravu, ležení polní nemocnice a spoustu vojenské techniky mohou  sledovat zájemci v sobotu u Klášterního Hradiska. Na břehu řeky se bude v rámci oslav 72. výročí osvobození Olomouce od nacistických okupantů konat velkolepá ukázka na motivy skutečných bojů o město. 

Zhruba dvě hodiny v pátek trvalo olomouckým ženistům vybudování nového mostu přes řeku Moravu. Most bude hrát v celém příběhu s názvem Překročení řeky Moravy u Hradiska hlavní roli. Provizorní, ale pevná konstrukce se klene nad hladinou na úrovni Hradiska, a tak na něj velmi dobře vidí z oken i lékaři a pacienti Vojenské nemocnice. To má svou nezanedbatelnou symboliku, protože právě Vojenská nemocnice Olomouc, sídlící už dvě staletí na Hradisku, je jedním z pořadatelů celé připomínkové akce. Spolu s nemocnicí za organizací stojí také Technické muzeum Olomouc, Olomoucký kraj, Československá obec legionářská a 153. ženijní prapor Olomouc. 

Sama bitva o důležitý most, který osvoboditelé nutně potřebují k překonání řeky a dalšího postupu, vypukne ve 13 hodin. Program na místě by měl začít ale už v deset dopoledne. Lidé na místě uvidí jednak samotný pontonový most, který k řece přivezly dva velké nákladní vozy a ženisté jej během dvou hodin dokázali postavit, ale také polní nemocnici a vojenskou techniku. Při bitvě pak promluví nejen ruční palné zbraně, ale dokonce i kanony. 

Z bezpečnostních důvodů bude během soboty uzavřena část komunikace na pravém břehu řeky naproti Hradisku v ulici Na Letné. 

Foto: REJ.cz a archiv pořadatelů

Fotogalerie: 
Autor: 
(mb)