Olomouc bude znovu patřit tanci. Grand Prix Dance s tanečními hvězdami

Středa, 10.5.2017

V Regionálním centru v Olomouci proběhne v pátek 12. a v sobotu 13. května třetí ročník mezinárodní taneční soutěže Grand Prix Dance Olomouc. Do Olomouce se sjedou talentovaní žáci a studenti českých i zahraničních tanečních škol, aby odborné porotě předvedli své umění v klasickém i moderním tanci. Soutěži tradičně předchází slavnostní galavečer v podání profesionálních baletních umělců našich i zahraničních divadel.

Loni projevili soutěžící o akci obrovský zájem a na parketu v RCO se vystřídaly čtyři stovky mladých tanečníků. Soutěž si tak již získala široké povědomí a vynikající renomé mezi uměleckými školami, které se věnují vzdělávání budoucích tanečníků.

Taneční soutěž Grand Prix Dance Olomouc pořádá Baletní studio při Moravském divadle Olomouc spolu s uměleckým šéfem olomouckého baletu Robertem Baloghem pod záštitou primátora statutárního města Olomouce Antonína Staňka a Martina Tesaříka.

„Balet má v Olomouci velkou tradici. Naše baletní studio při Moravském divadle v Olomouci zde velmi úspěšně funguje již 15 let. Pořádáním soutěže chceme zviditelnit město Olomouc a celý olomoucký region mladým a talentovaným umělcům. Zároveň je účast v soutěži i obrovskou výzvou pro nadané tanečníky našeho baletního studia,“ uvedla Jitka Weiermüllerová, ředitelka Baletního studia a organizátorka soutěže.  

Grand Prix Dance Olomouc bude opět rozdělena na dvě části, a to páteční gala a samotnou sobotní soutěž. Během pátečního večera v choreografii Roberta Balogha se publiku představí přední čeští tanečníci. Hvězdami večera budou Michal Štípa a Nikola Márová, kteří tvoří první pár baletu Národního divadla Praze. Brněnské národní divadlo představí sólisté Elizaveta Shibaeva a Uladzimir Ivanou. Příchozí se mohou těšit také na čerstvou nositelku prestižní Ceny Thálie, primabalerínu olomouckého divadla Yui Kyotani s prvním sólistou baletu Ivo Jamborem. Společně s nimi vystoupí také mladé talenty olomouckého Baletního studia.

„Tato akce je výjimečná nejen svým programem, kdy divák může nahlédnout do ukázek z několika překrásných baletních představení v průběhu jednoho večera. Snažíme se tímto způsobem ukázat publiku pestrost, barevnost a zejména krásu baletního umění,“ uvedl Robert Balogh.

Na páteční gala naváže sobotní soutěžní přehlídka, na kterou se přihlásili účastníci z České republiky i ze zahraničí. Akce je určena pro účastníky od 4 do 18 let. Ti před porotou předvedou svůj um v klasických i moderních tancích. Budou přitom vystupovat sólově i ve skupinových choreografiích.

„Baletní studio při Moravském divadle Olomouc vychovává děti k lásce k hudbě, divadlu a zdravému pohybu. Jeho absolventi mají za sebou řadu úspěchů na domácích i zahraničních soutěžích a odchovanci se nyní začínají vracet z prestižních škol do profesionálních baletních souborů,“ podotkla Jitka Weiermüllerová.

Na slavnostní galavečer, ve kterém vystoupí přední umělci i talentované děti Baletního studia, je možno získat vstupenky v předprodeji v pokladně Moravského divadla Olomouc.

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)