Olomoucká muzejní noc: David Černý odhalí sochu, kterou vybrousil robot

Sobota, 13.5.2017

AKTUALIZOVÁNO

První sochu slavného sochaře Davida Černého, kterou celou vybrousil robot, můžete vidět v pátek 19. května od 18 hodin na slavnostním zahájení Olomoucké muzejní noci. Kinetickou sochu Lupiče, který leze po budově Muzea moderního umění v Olomouci, představí sám autor.

„Původně jsem to chtěl modelovat celé normálně v hlíně, ale nakonec to vzniklo takovým zvláštní způsobem, protože je to vlastně první socha, kterou vybrousil celou robot. Takže já jsem ji celou vymodeloval ve 3D prostoru. Poté ji přenesl normální velký robot frézováním do trojrozměrného tvaru,“ uvedl David Černý. Sochu už mohli Olomoučané několikrát na budově Muzea umění vidět tento týden při zkouškách její instalace. 

V Olomouci letos začíná Muzejní noc takto slavnostně poprvé. Oficiálně ji zahájí primátor Antonín Staněk před Muzeem moderního umění v Denisově ulici v 18 hodin a poté sochař David Černý představí své nejnovější dílo, jehož uvedení podtrhne koncert kultovní pražské skupiny Garage.

V Muzeu moderního umění i v Arcidiecézním muzeu na návštěvníky čekají během pátečního večera i další zajímavé akce. Obě muzea budou otevřena až do 23 hodin. Celkově ale na Olomoučany dnes večer a v noci čeká skoro čtyřicet různých muzeí, galerií a míst, která běžně večer přístupná nejsou, bonbónkem bude večerní plavba Ololodí. Muzejní noc letos stojí za to! 

Celý program Muzejní noci 2017 najdete zde: http://www.olomouckamuzejninoc.cz/

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)