Svátky města Olomouce letos navštíví Marie Terezie i její skutečná pravnučka!

Středa, 17.5.2017

Město Olomouc se po roce opět chystá slavit. Zatímco některé osvědčené varianty slavností najde veřejnost i v letošním ročníku, zcela poprvé bude na Svátcích města přítomna císařovna Marie Terezie. Panovnice, která během své dlouhé vlády Olomouci vtiskla neopakovatelný barokní ráz, se totiž narodila 13. května před třemi sty lety. A jedna zcela čerstvě potvrzená aktualita: Svátky města Olomouce vůbec poprvé navštíví také skutečný potomek velké panovnice, její císařsko-královská výsost arcivévodkyně Ulrika Habsbursko-Lotrinská. V Olomouci by arcivévodkyně, kterou od Marie Terezie dělí asi osm generací, měla strávit dva dny, a to 2. a 3. června.  

Svátky města jsou i letos propojeny s tradičním mezinárodním soutěžním festivalem Svátky písní. Spojení se Svátky písní se velmi osvědčilo už v minulých dvou letech, letos k němu navíc přibude i jedna novinka. „Chceme přivést alespoň část z atmosféry svátků i do olomouckých městských částí. Letos začneme koncertem jednoho z pěveckých souborů ve Chválkovicích, v dalších letech na to chceme navázat,“ přislíbil primátor Antonín Staněk. Koncert jihokorejského ženského souboru Seoul Arte Women’s Choir se odehraje ve chválkovické sokolovně ve středu 31. května.

Pokud jde o Svátky města, ještě před slavnostním večerem je na programu také vernisáž výstavy děl výtvarníků z partnerského francouzského města Antony. Byť se jedná o díla různých výtvarných škol a technik, v celku tyto obrazy čtyř výtvarníků umožní nahlédnout do duše a atmosféry spřáteleného města nedaleko Paříže. Vernisáž se odehraje ve čtvrtek 1. června v 16 hodin v Galerii města Olomouce na Dolním náměstí.

Mezi vrcholy oslav bude patřit i dvacáté udílení Cen města, které je na programu ve čtvrtek 1. června od 17,45. „Ceny města Olomouce budou letos uděleny už podvacáté. Chceme proto nabídnout tento svátek Olomouce co největšímu počtu Olomoučanů a tak zveme veřejnost do Pavilonu A Výstaviště Flora. Mimořádně rádi zde samozřejmě uvítáme i všechny dosavadní laureáty,“ uvedl náměstek primátora Pavel Urbášek. Symbolické vstupné na galavečer, jehož atmosféru dotvoří koncert Moniky Absolonové, činí 50 korun. Vstupenky budou v předprodeji od pondělí v Informačním centru města Olomouce

Již tradiční a oblíbený večerní historický průvod ke cti svaté Pavlíny, patronky města, projde v pátek po jednadvacáté hodině po obvyklé trase Horním a Dolním náměstím a ulicemi v historickém centru do chrámu svatého Mořice. Zde pak budou ostatky světice znovu na rok uloženy. Průvodu za světel pochodní bude už v 19 hodin předcházet velkolepý open air koncert na Horním náměstí. Moravská filharmonie Olomouc a její hosté představí v programu Filharmonie ve světě opery slavné operní árie, duety a sbory.

Hlavním dnem oslav bude sobota 3. června, kdy po 9. hodině vyjede slavnostní průvod s Marií Terezií z Bezručových sadů na Horní náměstí. „Marii Terezii si v roce jejího velkého jubilea chceme připomenout nejen proto, že to byla jediná žena na českém trůnu, ale i proto, že tato panovnice měla k Olomouci blízký vztah, město opakovaně navštěvovala a koneckonců také významně ovlivnila jeho vzhled,“ vysvětlil primátor Antonín Staněk motivy pro uspořádání Tereziánských slavností. Na radnici bude císařovna netrpělivě očekávána v 9,30. V 11 hodin se Marie Terezie vydá na inspekci Korunní pevnůstky, tedy významné části fortifikace, která vznikla skutečně za její vlády.

Po celý den budou k vidění dobová hudební i vojenská vstoupení, historický hodokvas, selský výroční trh a jarmark s ukázkami řemesel. Večer uzavře na Horním náměstí divadelní představení Jana Sulovského Střevíc Marie Terezie, koncert a posléze i vizuálně velmi atraktivní barokní ohňostroj.

Neděle 4. června pak už tradičně předznamená letní sezonu promenádních koncertů. Ten první je v altánu Smetanových sadů načasován na 16 hodin. Sezonu zde zahájí Stanley's Dixie Street Band.

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)