Kanóny, hodokvas, arcivévodkyně, ohňostroj barokních mistrů, to bude tedy sobota!

Pátek, 2.6.2017

Velmi nabitý je sobotní program Svátků města, který se odehrává se na několika místech Olomouce. Už od rána až do večera se odehrávají nejrůznější akce na Horním náměstí, živo ale bude také například v Bezručových sadech a hodně hlasité to bude v Korunní pevnůstce.

Horní náměstí už v 9 hodin ožije jarmarkem a historickým hodokvasem, během dne bude někoilikrát svědkem šermířských scén, cirkusových, tanečních a divadelních představení a dalších akcí. Večer v osm hodin nás čeká divadelní hra, koncert rockových a barokních skladeb a konečně v deset hodin i speciální barokní ohňostroj.

Sobotní svátky města jsou tematicky věnovány slavné panovnici Marii Terezii. Tereziánské slavnosti začnou už v 9,15 odjezdem kočáru s královnou z Bezručových sadů na Horní náměstí, kam dorazí v 9,30 a čeká ji oficiální přijetí představiteli města. V 11 hodin Marie Terezie s doprovodem vyrazí do Korunní pevnůstky na inspekci svých vojsk. O půl druhé se na Horním náměstí před zraky panovnice představí Austria Triumphalis, neboli taneční pásmo barokního tance z vídeňského dvora. Vrcholem dne bude večerní premiéra hry Střevíc Marie Terezie. Dodejme ještě, že Tereziánským slavnostem bude přihlížet i skutečný potomek Marie Terezie, její výsost arcivévodkyně Ulrika Habsbursko-Lotrinská.

Na Korunní pevnůstce bude po celý den vojenské ležení s ukázkami výcviku a výzbroje rakouské armády včetně jízdy a prezentace vývoje historických děl s ukázkou výstřelů. Připraveno bude i sokolnické umění a historické hry pro děti. V barokní prachárně se budou promítat kreslené filmy o Marii Terezii a její době. Pevnůstka je otevřená od 9 do 18 hodin a vstup je zdarma.

Speciální sobotní nabídkou Svátků města jsou návštěvy radnice, pro zájemce budou v této historické budově zpřístupněny různé reprezentační prostory a navíc budou k rozhovorům připraveni primátor a další představitelé města.

Program je natolik pestrý a plný, že je rozhodně lépe si jej předem prostudovat a rozmyslet si, kam chceme jít a co vidět. Více na www.svatkymesta.olomouc.eu

Foto: Olomoucký REJ a pevnostolomouc.cz

 

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)