Noc kostelů dnes láká na tajemná místa v olomouckých chrámech a kaplích

Pátek, 9.6.2017

Všechny lidi dobré vůle uvítá v pátek večer šestadvacet církevních objektů na území města Olomouce. Otevřou se jim kaple, kostely, modlitebny, svatováclavská katedrála, bazilika, Husův sbor i pravoslavná katedrála. Většina svatostánků nabídne i program – komentované prohlídky, varhanní koncerty i kurzy spirituality.

Noc kostelů je znamením živé spolupráce křesťanských církví, která zaceluje rány vzniklé v minulých staletích. Je ale také určena k objevování krásy křesťanských výtvarných a architektonických pokladů.

„Město Olomouc podpořilo tuto akci částkou osmdesáti tisíc korun a osobně bych chtěl dohlédnout na program v olomoucké radniční kapli, kam srdečně všechny zvu. Každý rok jsem překvapen jak bohatý a kvalitní program Noc kostelů nabízí a letos mě navíc zaujal i program noci kostelů ve Šternberku,“ uvedl náměstek primátora Ladislav Šnevajs. V Olomouci budou otevřeny všechny známé chrámy a modlitebny, podívat se ale můžete i na jinak zcela neznámá místa, jako je třeba kaple svatého Františka z Assisi na Biskupském náměstí, kaple Božího Milosrdenství v Křížkovského ulici nebo kaple Panny Marie Bolestné v budově Církevního gymnázia Německého řádu. 

Program začíná na většině míst zpravidla v 18 hodin a trvá zpravidla až do 23 hodin. Například v katedrále svatého Václava je ale připraven i odpolední program pro děti, který začne už 16 hodin. Detailní nabídku naleznete na webu Noci kostelů, pro Arcidiecézi olomouckou zde: goo.gl/VLBrME

Málo známé části olomouckých kostelů se otevírají veřejnosti od roku 2010. Myšlenka ale pochází z Vídně a je o pět let starší. Noc kostelů každoročně přiláká do chrámů v Česku stovky tisíc lidí.

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)