V Moravském divadle se nespí ani o prázdninách. Hlediště je plné řemeslníků

Pátek, 28.7.2017

Víte, co se děje v Moravském divadle Olomouc během divadelních prázdnin? Klid tady tedy rozhodně není. Hlediště největšího olomouckého divadla totiž právě prochází druhou fází revitalizace a tak je momentálně plné řemeslníků.

Tento týden si průběh prací přišli zkontrolovat i představitelé radnice - Moravské divadlo je totiž příspěvkovou organizací města. Zajímalo je i to, zda se stihnou opravy do zahájení nové sezony.

V současné době je hotova nová dvouvrstvá podlaha, penetrují a líčí se zdi, upravují štuky. „Detailně jsme se seznámili s postupem prací a ujistili se, že termín dokončení do zahájení divadelní sezony je reálný,“ uvedl při návštěvě divadelní budovy primátor Antonín Staněk.

Statutární město Olomouc, které je zřizovatelem divadla, na opravy vyčlenilo ze svého rozpočtu 6,2 milionu korun. „Na opravené podlahy bude položena nová textilní krytina. Stěny budou opatřeny většinou novými tapetami, částečně malbou, nová malba bude i na stropech. V hledišti plánujeme nová sedadla, kde probíhá výběr zhotovitele,“ řekl náměstek Filip Žáček.

Plánovaná křesla by měla být širší a pohodlnější. Kapacita Moravského divadla se mírně sníží ze současných 452 na 446 míst. Například v parteru bude o devět sedadel méně a po jednom jich ubude i v lóžích. Naopak 32 nových míst vzniklo v lóži galerie.

Moravské divadlo zůstane červené. „Materiál čalounění, červený vysoce odolný plyš s proměnlivým lomem světla, byl již dříve použit na novém čalounění divadelní šatny, dveří, zábradlí a paravánů galerie. Nyní jej řemeslníci použijí i na všechny čalouněné prvky přízemí a balkonů,“ doplnil náměstek Žáček.

Budova Moravského divadla vyrostla roku 1830

Budova Moravského divadla je zapsaná v seznamu nemovitých kulturních památek. Divadlo bylo postaveno roku 1830 na místě renesančního domu podle projektu vídeňského architekta Josefa Körnhäusla. V minulých letech byly každé prázdniny využity pro drobné opravy a úpravy. Divadlo má opravené toalety, nové šatny i foyer. Po pěti letech byla loni znovu zpřístupněna i galerie pod střechou. Revitalizace hlediště je největším zásahem za posledních čtyřicet let.

„Rekonstrukce a údržba divadelního domu je permanentní záležitostí. Je třeba neustále myslet na divácký komfort a zvyšují se nároky na servis,“ podotkl ředitel divadla Pavel Hekela. K pravidelné letní údržbě patří i každoroční nátěr podlahy na jevišti, oprava jevištních portálů, výměna lan v provazišti, ale také generální opravy hudebních nástrojů. „Všechny opravy a úpravy je možné vykonat pouze v čase divadelních prázdnin. Proto jsme i letos ukončili sezonu o několik dní dříve a novou sezonu zahájíme o několik dní později. Věřím, že diváci tyto důvody pochopí a ocení,“ dodal ředitel Hekela.

Loni do hlediště Moravského divadla zavítalo více než sto tisíc diváků. Novou sezónu zahájí divadlo v neděli 10. září slavnostním galavečerem a v průběhu roku uvede 11 premiér.

Foto: MMOL/ Blanka Martinovská

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)