Krásný smrk na olomoucké Horní náměstí doputoval až z Postřelmova

Pondělí, 13.11.2017

Olomoucký vánoční strom už krášlí historické centrum. Letošní symbol adventního času a Vánoc na Horní náměstí doputoval v neděli 12. listopadu. Dvanáct metrů vysoký smrk do Olomouce tentokrát cestoval z Postřelmova na Šumpersku. Urostlý zhruba pětapadesátiletý strom věnovala městu Mária Kloučková.

„Tento způsob zajištění vánočního stromu jsme poprvé vyzkoušeli v roce 2009 a od té doby jde o sympatickou tradici. Každoročně přijímáme desítky nabídek, za které patří všem velké díky,“ ocenil náměstek primátora pro kulturu Pavel Urbášek.

Letos se vybíralo z celkem jedenadvaceti nabídek. „Zhruba polovina byla z Olomouce, další pak z blízkých obcí Grygov, Dolany, Velký Týnec, ale i ze vzdálenějšího Prostějova. Vůbec nejvzdálenější nabídka přišla tentokrát ze Supíkovic u hranic s Polskem,“ popsal vedoucí oddělení kultury magistrátu Radim Schubert. „Vítězný výběr padl na urostlý a souměrný smrk z Postřelmova,“ vysvětlil.

Pětapadesátiletý smrk stojí nyní na svém tradičním místě naproti orloje a těší se zájmu turistů i Olomoučanů. Rozsvícený a v plné kráse se veřejnosti představí ve čtvrtek 23. listopadu v 18 hodin při slavnostním zahájení Vánočních trhů. V tom okamžiku strom dostane také své jméno. Letos jej rozzáří na 18 tisíc LED světelných bodů s třpytivým efektem, které budou laděny do zlatostříbrné. Světla pak doplní 120 stříbrných a stejných počet zlatých koulí.

Foto: MMOL/ Blanka Martinovská

Fotogalerie: