Živý betlém přináší krásné kouzlo Vánoc. V katedrále svatého Václava či na Kopečku

Pondělí, 25.12.2017

AKTUALIZOVÁNO Betlém jako zobrazení Svaté rodiny je hlavním symbolem Vánoc a celých vánočních svátků. Návštěva vyzdobených kostelů a prohlídka jesliček či betlémů patří k vánočním tradicím i u nás, byť se česká společnost řadí k nejvíce ateistickým v Evropě. Dávné tradice jsou ale silnější než momentální přesvědčení a tak se často do chrámů i kapliček vypravují i dnes celé rodiny. Zajímavým oživením tradičních Vánoc je představení živého betlému.

V Olomouci se letos k tradici živých betlémů zapojuje katedrála svatého Václava a také poutní bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. V katedrále se 25. prosince představení opakují po celé odpoledne s tím, že začátky jednotlivých představení jsou v 15:30, 16:00 a poslední představení v 16:30 hodin. Stejné je to zítra, tedy 26. prosince na Svatého Štěpána, kdy první zhruba dvacetiminutové představení začíná ve 14:30 a poslední v 16:30.

Na Svatém Kopečku se odehraje unikátní představení dnes (25. 12.) od 16:30. "Hra Betlémská speciálně pro Svatý Kopeček opět z pera neznámého autora čerstvě sepsaná a mnohými dobrými lidmi (i zvířaty) všeho věku pro potěchu všem sehraná," tak zní báječná anotace dnešního představení. Na Svatý Kopeček můžete na živý betlém vyrazit do ambitu za bazilikou v 16:30.  

Nestíháte-li zmíněná představení, nevadí. V mnoha olomouckých chrámech jsou k vidění i tradiční keramické či dřevěné betlémy. Betlém, zobrazující Pannu Marii se svatým Josefem a čerstvě narozeným Ježíškem, připomíná skutečný význam vánočních oslav narození spasitele. Betlém je uměleckým zobrazením svaté rodiny. Tvorba vyřezávaných či v menší míře sádrových, keramických či dokonce skleněných betlémů se v našich zemích ujala i jako lidová tradice, a to především od 18. století. Dle legendy byl prvním autorem scény se svatou rodinou svatý František z Assissi na začátku 13. století. V Olomouci byl první betlém vystaven v roce 1569.

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)