Moravská filharmonie pomohla dirigentům z Belgie i dalekého Japonska či Tchaj-wanu

Pondělí, 29.1.2018

Mladí dirigenti z deseti zemí světa se minulý týden v Olomouci učili finesám své profese. V Moravské filharmonii se totiž konaly už posedmé oblíbené Mezinárodní dirigentské kurzy.

Mladé dirigenty v Olomouci školil renomovaný ruský dirigent, profesor Alim Shakh, který je dnes šéfdirigentem komorního orchestru v Novosibirsku. Adepti tohoto náročného umění v Olomouci vystupovali před padesátičlenným orchestrem, což pro ně znamená především cennou praktickou zkušenost. Nejde přitom zdaleka o nějaké začátečníky, ale již poměrně zkušené dirigenty, kteří si v Olomouci pod vedením zkušeného profesionála pilovali své dovednosti a získávali větší jistotu, a to právě i díky velkému orchestru, který jim byl po dobu kurzů k dispozici.

Kurzů se letos zúčastnílo deset frekventantů, kteří do Olomouce dorazili z Belgie, Francie, Itálie, Japonska, Polska, Německa, Slovinska, Španělska, Tchaj-wanu a Velké Británie. Na závěr pobytu se mladí dirigenti představili olomoucké veřejnosti na speciálním koncertě. Věřme, že pokud se tyto dirigentské naděje se v budoucnu proslaví, na své začátky v Olomouci budou rádi vzpomínat... Mimochodem, Moravská filharmonie Olomouc má s pomocí začátečníkům jednu mimořádně dobrou zkušenost - kdysi podobně pomohla i mladičkému Václavu Hudečkovi, když se na počátku kariéry potřeboval naučit vystupovat s velkým orchestrem. 

 

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)