Mezi totemy, děsivé masky a mumie do tropické džungle. Palmový skleník se změnil!

Úterý, 27.3.2018

Vyuzená mumie, osada horského kmene Dani, stromové chýše, totemy, strašidelní bůžci, neuvěřitelně úzké, ale funkční bojové čluny, sekáčky na rituální sekání prstů, oštěpy a další zbraně... To vše lze ode dneška vidět v prostředí palmového skleníku na Výstavišti Flora Olomouc. Až do konce sezony se skleník změnil ve velmi věrohodnou napodobeninu džungle na Nové Guinei. Výstavu Tajemná Indonésie aneb Svět, o kterém jste si mysleli, že již neexistuje v pondělí zahájili velvyslanec Indonéské republiky pan Aulia Aman Rachman, primátor Antonín Staněk, ředitel Výstaviště Flora Olomouc Jiří Uhlíř a autor výstavy Rudolf Švaříček.  

„Jsem rád, že výstava mohla vzniknout právě v areálu Výstaviště Flora, které v posledních letech přineslo možnost nahlédnout do mnoha exotických končin, jako třeba do Malajsie, Thajska, Mexika či Peru. Krásné prostředí historického palmového skleníku nepochybně dodává výstavě ještě něco navíc. Jsem si jistý, že zájem o tuto výstavu bude velký,“ uvedl primátor Antonín Staněk.

Projekt TAM TAMY času odhaluje taje Indonésie, především jejího největšího ostrova Nová Guinea. Autor výstavy, cestovatel Rudolf Švaříček se dlouhodobě věnuje neznámým etnikům, opakovaně zkoumal nitro tajemného ostrova. „Je to místo s největší etnickou diverzitou na světě, na ostrově žije 750 jednotlivých kmenů s vlastní kulturou a různými jazyky,“ uvedl při zahájení výstavy Švaříček. „Podle slov autora vznikla expozice na základě cest českých cestovatelských es Jiřího Hanzelky, Miroslava Zikmunda a Miloslava Stingla do zapomenuté části planety. Odhaluje taje Nové Guineje, Indonésie, Pacifiku i Šalamounových ostrovů,“ řekl k výstavě ředitel výstaviště Flora Olomouc Jiří Uhlíř.

Expozice představuje jedinečné etnografické artefakty. Opravdovou raritou jsou pětimetrové rituální totemy bisj, štíty, iniciační masky, oštěpy, luky a šípy, ohromné štíty, kamenné rituální sekery a kostěné nože, čelenky i zdobení. Tváří v tvář může divák pohlédnout doslova vyuzené mumii náčelníka nebo třeba na různě ztvárněné duchy, démony a bůžky, dojmy umocňují stavby domorodých stromových chýší kmenů Korowai a Kombi a projekce filmů. Osou expozice jsou velkoformátové fotografie v rámech z kokosu, bambusu a betelové palmy. V českých podmínkách jde o výjimečnou záležitost díky rozsahu záběru i zpracování materiálů.

Výstava Tajemná Indonésie bude v palmovém skleníku k vidění do konce října 2018. „Po celou dobu trvání expozice chystáme bohatý doprovodný program v podobě besed se slavnými osobnostmi jako je například spisovatel Miloslav Stingl, rybář Jakub Vágner či fotograf Jiří Kolbaba. Snad se nám podaří zajistit i účast již 99letého Miroslava Zikmunda,“ doplnil Rudolf Švaříček. Za nás můžeme tuhle povedenou výstavu jen doporučit…

Výstava Tajemná Indonésie 26. března – 31. října 2018

Kde: Palmový skleník Výstaviště Flora Olomouc

Otevírací doba:

březen út – ne 9.30 – 16.00 hodin

duben – říjen út – ne 9.30 – 18.00 hodin

Vstupné:  

Plnoplátci 90 Kč

Zlevněné  45 Kč - studenti, důchodci, děti od 6 let, ZTP/P

Rodinné   200 Kč - 2 + max. 4

Permanentka 250 Kč na celou sezónu 2018

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)