Tvarůžkové ódy, jazz, smyčce, sprejeři či keramika. Horní náměstí žilo se ZUŠkami

Pátek, 25.5.2018

Byla to velká paráda a příjemné odpoledne i podvečer! Šest základních uměleckých škol z Olomouce, Prostějova a Uničova a jeden orchestr proměnily ve čtvrtek odpoledne Horní náměstí v Olomouci v otevřenou stage, plnou hudby, emocí, malování a taky dobré nálady a pohody. Druhý ročník ZUŠ Open, celostátního happeningu základních uměleckých škol ve veřejném prostoru se povedl. V Olomouci  tedy určitě. 

Olomouckého programu happeningu se zúčastnili olomoucké školy ZUŠ Žerotín, Campanella, ZUŠ Iši Krejčího a ZUŠ Miloslava Stibora a také ZUŠ Uničov a ZUŠ V. Ambrose Prostějov. Na pódiu se vystřídaly soubory Non mesure, Berunky, Mladá krev Žerotín, Jazzový soubor ZUŠ Iši Krejčího, Smyčcový orchestr ZUŠ Uničov, dechové orchestry ZUŠ Iši Krejčího a Komorní orchestr Iši Krejčího. Vrcholem programu i z pohledu zcela zaplněného hlediště byla původní opera Tvarůžkové ódy, kterou sledovalo i autorské duo Tomáš Hanzlík (hudba) a David Hrbek (libreto). Na s nadsázkou pojatém operním výlet do dějin Olomouce, kde hráli zásadní role Břetislav a Jitka, biskup Jindřich Zdík, král Václav III. či malý Wolfgang Amadeus Mozart a hlavně zázračné olomoucké tvarůžky, se podílely hned tři školy. 

Jen o pár desítek kroků dál fungovaly po celé odpoledne výtvaré dílny a workshopy, které organizovala výtvarně orientovaná ZUŠ Miloslava Stibora. Po celou dobu byly plné dětí.  

"Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat,“ říká hlavní patronka projektu Magdalena Kožená. "Smekám před učiteli ze základních uměleckých škol, jejich práce je náročná, společensky nedoceněná a přitom maximálně důležitá pro kulturní úroveň a obecné povědomí naší společnosti," vysekl poklonu pedagogům olomoucký senátor Lumír Kantor, který má sám se "zuškami" díky rodičům bohaté zkušenosti. Lepší propagaci než dnešní povedený happening si zdejší umělecké školy ani nemohly přát.   

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)