Fenomenální klávesista se vrací do Olomouce. Vystoupí se sborem a filharmonií

Čtvrtek, 26.7.2018

Byl tváří legendárních artrockových Yes, hrál s Davidem Bowiem. Jeden z nejlepších klávesistů všech dob Rick Wakeman zahraje s Moravskou filharmonií Olomouc a pěveckým sborem. Tuto hudební symbiózu geniálního klávesisty a symfonického orchestru připravila pořadatelská agentura BRC Promotion na první dva prosincové dny pro posluchače v Olomouci (sál Reduta) a v Praze (Španělský sál Pražského hradu).

Rick Wakeman je známý po celém světě jako člen skupiny Yes a spolupracovník Davida Bowieho, s nímž nahrál například album Space Oddity, nebo Cata Stevense a Ala Stewarta. Je uznáván jako jeden z nejlepších klávesistů všech dob. Ke klasické hudbě měl ale vždy blízko. Stal se průkopníkem v propojiování hudby rockové kapely se symfonickými orchestry či pěveckými sbory. Sám totiž původně studoval klavír, klarinet a moderní hudbu na slavné londýnské konzervatoři Royal College of Music, z níž odešel, aby se mohl věnovat práci studiového hudebníka. „Klasickou průpravu však uplatňoval i v muzikantské kariéře, a to jak při skládání hudby, tak například v průkopnické snaze o spojení rockové muziky s orchestrem a pěveckým sborem,“ připomíná Dušan Neumann z agentury BRC Promotion s tím, že například už v roce 1974 představil se symfonickým tělesem, sborem a recitátory svou adaptaci Verneovky Cesta do středu Země.

Wakeman nebude hrát v České republice poprvé. V roce 2015 sólově koncertoval v Praze i v Olomouci. „Byl to fantastický posluchačský zážitek i úžasná podívaná. I ty nejtěžší party hrál totiž s neuvěřitelnou lehkostí a s úsměvem,“ vzpomněl Neumann. Prosincové koncerty ale nabídnou ještě mnohem intenzivnější zážitek. Jednomu z nejlepších klávesistů všech dob bude totiž za zády stát Moravská filharmonie Olomouc.

Moravská filharmonie Olomouc přitom v doprovázení rockových nebo popových muzikantů není žádný nováček. Olomoucké filharmoniky si pochvalovali například Miro Žbirka, s nímž spolupracovali na projektu Symphonic & Beatles, nebo Tomáš Klus, který v rámci festivalu Dvořákova Olomouc předvedl šestnáct svých skladeb v aranžích pro symfonický orchestr. Moravská filharmonie vloni hrála také s finskou rockovou zpěvačkou Tarjou Turunen (Nigtwish).

Koncerty se uskuteční 1. prosince v olomouckém sále Reduta, o den později pak v reprezentativních prostorách Španělského sálu Pražského hradu. Vstupenky budou v prodeji v síti Ticketportal od 25. července 2018.

Foto: royalalberthall.com

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)