Čtvrtstoletí existence oslaví Podzimní festival duchovní hudby mimořádnými koncerty

Středa, 19.9.2018

Podzimní festival duchovní hudby Olomouc vstupuje do svého jubilejního ročníku. Olomoucí bude rezonovat až do 19. října a mimořádným koncertem připomene i 100. výročí vzniku Československa. Bohatý program festivalu navazuje na dosavadní tradici, zároveň ale přináší řadu novinek a mimořádných nastudování.

Koncerty organizátoři opět umístili do historicky cenných prostor spojených s duchovním, společenským a kulturním životem Olomouce. „Návštěvníci jsou zváni do velkolepého chrámu sv. Mořice, reprezentativních prostor olomouckého arcibiskupství, dómu sv. Václava, do kostela Navštívení Páně zvaného U kapucínů, do uměleckého univerzitního centra v konviktu bývalého jezuitského kláštera a do akusticky pozoruhodného chrámu Panny Marie Sněžné,“ vyjmenovala místa konání ředitelka festivalu Dobromila Hamplová.

Festival zahajuje mimořádným koncertem ve čtvrtek 20. září v chrámu Panny Marie Sněžné, který vzniká v koprodukci s Muzeem umění Olomouc a je věnován 85. narozeninám jedné z nejvýraznějších osobností současné hudby polskému skladateli, dirigentovi a legendě evropské avantgardy Krzysztofu Pendereckému. „Z jeho bohatého a myšlenkově hlubokého díla zazní na festivalu celovečerní monumentální Credo, skladba pro velký orchestr, sbory a kvarteto sólistů. Koncert diriguje sám Krzysztof Penderecký, který dílo nastudoval s Filharmonií Karola Szymanowského Krakov a kvartetem vynikajících polských sólistů,“ uvedl dramaturg festivalu Petr Daněk.

Neděle 23. září patří v dómu sv. Václava česká premiéra stylově postmoderní skladby současného anglického autora Karla Jenkinse Stabat Mater. „Jenkins se proslavil i jakou autor jednoho z nejúspěšnějších hitů minulého století skladby Adiemus, v které se mísí hudba vážná s hudbou etnickou. Obdobně Stabat Mater je inspirováno řadou světových kultur ve výběru textů i hudebním zpracování. Jako interpretka se v rámci tohoto koncertu představí zpěvačka a houslistka Iva Bittová, altistka Lucie Ceralová a světové uznávaný hráč na šakuhači Vlastislav Matoušek,“ upozornil dramaturg festivalu Petr Daněk.

Dirigentské mistrovství zakladatele a dlouhodobého dramaturga festivalu Stanislava Macury připomene festival ve středu 26. září v arcidiecézním muzeu představením filmového záznamu koncertu z roku 2002, při kterém zazněl Sukův Asrael a skladba Wojciecha Kilara Koscielec. Koncert Kateřiny Chrobokové, který se uskuteční neděli 30. září v chrámu sv. Václava. Umělkyně vystupuje pod jménem Katty a svoje vystoupení doprovází i jedinečným světelným designem.

V konviktu bývalého jezuitského kláštera se ve středu 3. října představí mladý komorní soubor Récréation de musique Ensemble. „Jeho hráči jsou skvělí instrumentalisté, kteří vystudovali hudební školy v zahraničí a které spojil zájem o hudbu tzv. galantního stylu, čili hudbu evropského rokoka. Koncert bude složen ze skladeb, které zněly v Paříži kolem poloviny 18. století,“ vysvětlil dramaturg Daněk.

Výročí vzniku Československa připomene festival mimořádným koncertem v neděli 7. října v chrámu sv. Mořice, který bude zaznamenávat i Tv Noe a Český rozhlas. Zazní na ni nové nastudování rozsáhlého kantátového díla Josefa Bohuslava Foerstera Svatý Václav, které vzniklo k desetiletému výročí vzniku republiky. „Dílo je pro velikost provozovacího aparátu, délku a interpretační náročnost provozováno velice málo. Festivalové provedení tak bude novodobou premiérou, protože naposledy zaznělo krátce po druhé světové válce. Je napsáno pro devět sólistů, recitátora, sbor, velký orchestr a varhany. Jedná se o jedinečnou skladbu na libreto Antonína Kláštereckého,“ vyzdvihla ředitelka festivalu Dobromila Hamplová. Kantátu nastudoval s Filharmonií Hradec Králové a sborem opery Národního divadla moravskoslezského dirigent Jakub Klecker.

Významné osobnosti duchovního života Olomouce biskupovi Stanislavu Pavlovskému bude věnován koncert hudby vrcholné renesance v neděli 14. října. V tradici festivalu bude závěr patřit rozsáhlému oratornímu dílu a to Requiem (Messa da Requiem) Giuseppe Verdiho. Spolu s Requiem W. A. Mozarta patří k nejvyhledávanějším skladbám s duchovním textem. Náročných sólových partů se ujal kvartet skvělých interpretů, kteří na festivalu vystupují téměř tradičně a to Nana Miriani / soprán, Jana Sýkorová / alt, Tomáš Černý / tenor a Martin Gurbal / bas. Vystoupí společně s Českým filharmonickým sborem Brno a Moravskou filharmonií Olomouc pod taktovkou rezidenčního dirigenta Jaromíra M. Krygela.

Podzimní festival duchovní hudby zaštítilo a finančně podpořilo město Olomouc.

Více na: www.podzimni-festival.cz

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)