Přijďte si prohlédnout židovskou modlitebnu. Bude den otevřených dveří

Pátek, 12.10.2018

Tradiční festival Dny židovské kultury pokračuje dalšími akcemi. V neděli se mohou v rámci festivalu Olomoučané přijít podívat také do modlitebny Židovské obce Olomouc. Komentovaná prohlídka návštěvníky poučí mimo jiného i o složité a pohnuté historii židovské obce v Olomouci. 

Židovská obec Olomouc pořádá tento tradiční Den otevřených dveří v neděli od 10 hodin. Pro návštěvníky budou připravené komentované prohlídky synagogy a společenských prostor obce, vyprávění o židovské liturgii a o historii olomouckých Židů. Hosté se mohou seznámit také s přípravou a pečením chaly. Zaměstnanci obce ochotně zodpoví dotazy návštěvníků. 

Židovská obec měla v Olomouci od roku 1897 synagogu na dnešním Palachově náměstí, ta však byla hned na počátku okupace v březnu 1939 vypálena. Po válce sloužila olomkoucké židovské pospolitosti modlitebna s kanceláří v patře domu Palackého ulici č. 2. V roce 1955 byla přemístěna a zařízena do domu na Dolním náměstí č. 4. Poslední stěhování modlitebny a kanceláře nastalo roku 1969 do místností v l. patře domu na Komenského třídě číslo 7, kde sídlí i dnes. Vnitřnímu vybavení modlitebny vévodí působivý svatostánek (aron ha-kodeš) barokních forem z první poloviny 18.století, v předsíni poutá pozornost pamětní tabule se jmény obětí holocaustu z Olomouce.

Projekt finančně podpořil Nadační fond obětem holocaustu.

Program

11:00 PŘEDNÁŠKA VRCHNÍHO ZEMSKÉHO RABÍNA K.E. SIDONA

15:00 KONCERT HANY FREJKOVÉ: JIDIŠ VE TŘECH: zpěv/Hana Frejková, zpěv/Marianna Borecká, klarinet/Milan Potoček, akordeon/Slávek Brabec

Dny židovské kultury Olomouc pokračují až do 18. října. Na programu jsou filmy, divadlo a přednášky. Celý program najdete zde https://www.muo.cz/dzko/

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)