Francouzské umělkyně v Olomouci hledají malíře a obdivují obří plastiku u radnice

Sobota, 20.10.2018

Ve francouzském městě Antony se na podzim příštího roku odehraje velká výstava výtvarníků z Olomouce. Právě proto přijely kurátorky Domu kultury z tohoto partnerského města tento týden do Olomouce, aby se setkaly s výtvarníky a poznaly jejich díla. Při té příležitosti je na radnici přijal první náměstek primátora Martin Major, který vzácné hosty uvítal v jejich mateřském jazyce.

„Spolupráce Olomouce s Antony brzy oslaví třicet let, funguje výborně na úrovni kulturní výměny či třeba v rovině sportovní. Jsem proto moc rád, že se právě nyní připravuje výstava olomouckých malířů a fotografů ve Francii,“ uvedl Martin Major. Ředitelka Domu kultury Antony paní Valérie Cornette a kurátorka Chloé Eychenne ocenily jak francouzštinu Martina Majora, tak i krásu Olomouce. „Dosud nikdy jsme tady u vás nebyly. Jsme velmi příjemně překvapené, je to opravdu krásné město,“ uvedla Valérie Cornette.

To podstatné se odehrává v těchto dnech. Obě kurátorky výstavy už navštívily čtyři olomoucké výtvarníky v jejich ateliérech a posuzovaly jednotlivá díla, která znaly dosud jen z katalogu. S pracemi dalších výtvarníků se seznamují v Galerii města Olomouce. Obě francouzské znalkyně umění ocenily i aktuální sochařskou výzdobu Horního náměstí, tedy obří plastiku Rounded od Jana Dostála. „Krásné dílo, působí jako objektiv fotoaparátu, který umožňuje vidět historické památky na Horním náměstí v jiném kontextu,“ komentovala dočasně umístěnou skulpturu Valérie Cornette.

Foto: MMOL/ Blanka Martinovská

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)