Festival Baroko začíná koncertem světové hvězdy, kanadského loutnisty

Úterý, 30.10.2018

Jak zní barokní loutna? A jak na ni hraje jeden z nejlepších světových loutnistů? Koncertem světově uznávaného kanadského loutnisty Michela Cardina začíná ve středu další ročník olomouckého festivalu staré hudby Baroko. Během festivalu, který se koná na různých místech Olomouce, uslyší hosté skladby Františka Antonína Míči, Antonia Caldary či Jaroslava Tůmy. Středeční koncert Michela Cardina je jeho vůbec prvním vystoupením v České republice.

O pár dní později začne festival Opera Schrattenbach, což je festival, zaměřený na soudobou hudbu. Během něj se ale mohou návštěvníci dozvědět například i to, jaká hudba zněla na dvoře uměnímilovného olomouckého biskupa Wolfganga Hannibala ze Schrattenbachu. V rámci festivalu vystoupí například Emil Viklický či Tomáš Hanzlík.

Olomoucký festival staré hudby Baroko je od počátku (1998) každoročně zaměřen na interpretaci hudby 17. a 18. století s použitím dobových nástrojů. Dramaturgie klade důraz na uvádění novodobých premiér barokních skladeb vzniklých přímo v Olomouci a nebo v její bezprostřední blízkosti. Tyto skladby realizovaly v minulosti nejvýznamnější tělesa specializující se na autentickou interpretaci barokní hudby (Musica Antiqua Praha, Musica Florea, Capella Regia, Ars Brunensis, Musica Aeterna, Collegium Marianum, Societas Incognitorum, Affetto, Sol amente Naturale, Capella Academica, Hofmusici, Musica Figuralis, Ensemble Damian). Řada skladeb premiérovaných na festivalu Baroko byla následně vydána tiskem nebo na CD.

Festival Opera Schrattenbach přivádí do Olomouce nové hudebně dramatické formy a rozvíjí tak odkaz stejnojmenného olomouckého biskupa, který jako první uvedl v 18. století tehdy novou formu opery na Moravu. Festival se orientuje výhradně na tituly a formy opery, které nejsou zastoupeny v dramaturgii tradičních kamenných operních domů, orientujících se zejména na tvorbu 19. století. Dramaturgie se záměrně snaží vyhýbat tradiční prezentaci formou kukátkového divadla, prezentace probíhají v pro operu netradičním prostředí. Součástí festivalu jsou také doprovodné koncerty soudobé hudby českých autorů.

Festivaly pořádá Tomáš Hanzlík, soubor Ensemble Damian ve spolupráci Katedrou hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého a s podporou Ministerstva kultury, statutárního města Olomouc a Olomouckého kraje.

Programy obou festivalů najdete zde http://www.ensembledamian.com/?Festivaly_Baroko_a_Opera_Schrattenbach

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)