Tuaregové, bluesmani od Mississippi i světové star. Blues Alive zaslouženě získal světové ocenění

Neděle, 18.11.2018

Jako vůbec první český držitel získal mezinárodní hudební festival Blues Alive, jehož dvacátý třetí ročník včera v noci skončil v Šumperku, nejprestižnější světové žánrové ocenění nazvané Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019.

Cenu uděluje americká nadace Blues Foundation, přední světová organizace, která se snaží o oceňování, uchovávání a propagaci blues.

A jaký tedy byl ten třiadvacátý ročník? Potvrdil své renomé? 

Srbská Američanka, černoši od Mississippi i divocí Tuaregové

Letošní ročník festivalu, který se odehrával od čtvrtka do soboty tento týden, stál opravdu za to a jednoznačně potvrdil, že si nejlepší světové ocenění zaslouží. Letos byli mezi headlinery festivalu převážně američtí muzikanti, kteří působili dojmem, že se se svými kytarami a dalšími nástroji kdesi na břehu Mississippi snad narodili. A u některých z nich to ani nebyla nadsázka - především pánové z projektu North Mississippi Project jsou skutečně rodáky z tamního venkova a bluesová hudba je pro ně něco jako cimbálovka pro jihomoravské Horňácko. Dokonalé zvládnutí instrumentů a přirozené vyjadřování duševního rozpoložení prostřednictvím úžasných tónů uváděly publikum do varu či do transu, podle toho, jaká skladba byla zrovna na programu.

K tomu se ale objevili mezi účinkujícími i zástupci docela jiných etnik, stylů a životního naladění, například původem srbská fenomenální kytaristka Ana Popovic, která žije v USA, či magičtí a velmi uhrančiví Tuaregové z Alžírska s názvem Tamikrest. Fantastic Negrito předvedli, jaké to je, když se chlapec z ortodoxní muslimské přistěhovalecké rodiny setká s ulicí amerického velkoměsta, drogami, gangy, punkem a funky. Dokonale emotivní výsledek! 

Ať už byli muzikanti odkudkoliv, výsledkem byl letos opravdu dobře chutnající mix. Není divu, že byl festival vyprodaný tři měsíce dopředu...

Odměna za třiadvacet let práce

Zpráva o ocenění festivalu vyvolala mezi organizátory pochopitelně nadšení. “Vnímám to jako obrovské ocenění naší dlouholeté práce, kdy již dvacet tři let přivážíme do Šumperka velké hvězdy tohoto žánru. Zároveň je to odměna pro naše fanoušky, díky nimž je festival již několikátý rok beznadějně vyprodaný a kteří zde pak vytvářejí neopakovatelnou atmosféru,” říká ředitel Blues Alive Vladimír Rybička. “Keeping The Blues Alive Award představuje vrchol toho, co může v žánru blues získat ´nemuzikant´. Jde o obdobu Blues Music Award pro hudebníky a mezi její minulé držitele patří přední světové bluesové festivaly, vydavatelství, producenti či média a novináři,” doplňuje dramaturg Ondřej Bezr.

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne v Memphisu 25. ledna 2019 v rámci 35. ročníku festivalu International Blues Challenge. Cenu Keeping The Blues Alive Award obdržely v minulosti například přehlídky New Orleans Jazz and Heritage Festival a Beale Street Music Festival, časopisy Living Blues Magazine a Rolling Stone, producenti Tom Hambridge (například Buddy Guy, J. L. Walker) a Jim Gaines (například Ana Popovic, Carlos Santana, Van Morrison) nebo vydavatelství Stony Plain a Alligator Records.

Největší ve střední Evropě

Mezinárodní festival Blues Alive v Šumperku je největší středoevropskou přehlídkou tohoto žánru. Festival vznikl v roce 1996. Za dobu své existence přivezl takové hvězdy jako Hubert Sumlin, Cephas & Wiggins, James Cotton, Johnny Winter, Shemekia Copeland, Otis Taylor, Warren Haynes, Kenny Wayne Shepherd či Jonny Lang. Spolupořádal take vůbec první koncert Buddyho Guye v roce 2018 v Praze. Letošní dvacátý třetí ročník šumperské přehlídky probíhá od 15. do 17. listopadu. K hlavním lákadlům patří americká písničkářka Joan Osborne s programem písní Boba Dylana, dále uznávaná americká kytaristka Ana Popovic, americký kytarista a držitel Grammy Joe Louis Walker, držitel loňské Grammy v kategorii moderního blues Fantastic Negrito, baptistický reverend a společenský aktivista Rev. Sekou, Tamikrest, Tuaregové z Mali, americký bluesrockový kytarista Rick Derringer a formace North Mississippi Blues Project složená z hudebníků pocházejících z poslední americké oblasti, kde ještě blues žije v původním historickém stylu.

Nadace Blues Foundation byla založena v roce 1980 v Memphisu. V současné chvíli čítá 4 100 jednotlivých členů a 200 přidružených místních bluesových společností, které zastupující dalších 50 000 fanoušků a profesionálů po celém světě. Nadaci řídí Správní rada, která se skládá z 25 členů. Cenu Keeping the Blues Alive uděluje každoročně “jedincům či organizacím, kteří významně přispěli světu blues”, a rozhoduje o ní panel významných profesionálů z tohoto oboru. Hlavním kritériem je dlouholetý přínos, který není omezen na konkrétní rok.  

Více informací: www.bluesalive.cz a https://blues.org/keeping-the-blues-alive-award/

Foto: Olomoucký REJ & Alice Mikešová

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)