Batman, Spiderman, krásné dívky i čarodějnice. Sraz cosplayerů se blíží

Pondělí, 7.1.2019

Je jen jedno místo v Česku, kde se už pravidelně jinak uzavřená komunita cosplayerů setkává s veřejností a propojuje reálný svět s fikcí. Je to v Olomouci v Galerii Šantovka a letošní termín je vyhlášen na 19. 1. Letos návštěvníky cosplayeři zavedou do kolébky cosplaye – Japonska. Každý, kdo přijde, se může nechat provést bojovým uměním, kaligrafií, papírovými skládankami origami nebo se inspirovat netradičním způsobem servírování japonského čaje.

Cosplay festival v Olomouci se pyšní titulem největší veřejné přehlídky oživlých postav z předloh jako anime, manga, comics, superhrdinské filmy, fantasy a pc hry v Česku. I v rámci Evropy jde o velmi unikátní příležitost. Je to prakticky jediné místo, kde si na své přijde nezaujatý návštěvník (může se kochat šitými vzory, pracemi na brněních nebo si jen připomenout oblíbené filmy), ale také zapřisáhlý fanoušek (klidně na sebe může hodit převlek a splynout s velkou skupinou fanoušků třeba z jeho oblíbené pc hry). V roce 2018 se průvodu, kterým celý festivalový den končí, zúčastnilo v jeden okamžik přes 100 kostýmovaných postav.

Letos nás cosplayeři zavedou do Japonska. Proč právě tam? „Složeninu slov costume a play poprvé použil roku 1984 japonský reportér, který trend oblékání se a sžívání s oblíbenými předlohami zaznamenával na amerických srazech. Představením tohoto nově vznikajícího fenoménu fanouškům doma v Japonsku prakticky odstartoval masový boom cosplaye po celém světě. Japonská manga (komiks) a anime (animované seriály a filmy) vytvářely dost předloh a zároveň měly následovníky po celém světě. Fanoušci japonských předloh se ve velkém s novým trendem ztotožnili a z cosplaye udělali koníček, jak jej známe dnes. Ačkoliv tedy cosplay nevzniknul v Japonsku, je považováno za jeho kolébku. A my bychom takto chtěli Japonsku vzdát hold a připomenout si, jak vypadá hlavně japonský svět cosplaye“ říká Pavel Vykydal, hlavní pořadatel festivalu.

Aby si návštěvníci ducha Japonska co nejvíce užili, budou si moci zažít širokou řadu aktivit. Například psát japonským písmem. Kaligrafií je provedou slečny Ajaka a Mizuho. Za Českou origami společnost do Olomouce přijede zakladatelka a současná předsedkyně se svojí kolegyní, které mají se skládáním z papíru mnohaleté zkušenosti včetně tvorby nositelných šperků z papíru. I ony se návštěvníkům budou věnovat a provedou je tvořivou částí programu. Olomoucký sportovní klub Kagawa-Kai zasvětí návštěvníky do tajů japonského boje s mečem – kendó. A samozřejmě se také předvede v ostrých soubojích. Prodejna Oxalis bude po celou dobu servírovat vybrané druhy japonských čajů a k ruce mu budou sličné „maidky“. Maid kafé je zajímavý původem japonský trend servírování nápojů v duchu francouzského služebnictva 19. století propojený s kostýmovou hrou a moderními vymoženostmi. V neposlední řadě vznikne na galerii zóna několika umělců, kteří se zabývají kreslenou a animovanou tvorbou inspirovanou japonskými druhy komiksu – manga a animovaných filmů a seriálů anime.

A o prodej nerdího merche (chápejte jako sběratelských předmětů) se postará se svým vystavením online obchod outofmana.cz

Foto: Michal Pospíšil

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)