Palác nejslavnějšího biskupa, desítky chrámů a kaplí... Dnešní noc otvírá kostely

Pátek, 24.5.2019

Desítky kostelů, kaplí a modliteben v Olomouci a více než dvě stovky v regionu budou v noci pátek 24. května. Noc kostelů už podesáté zve věřící i nevěřící na akci, která je rok od roku oblíbenější. Každým  rokem se do ní zapojuje větší množství objektů i návštěvníků a mění se i nabízený doprovodný program. 

V Olomouci se mohou zájemci podívat například do katedrály svatého Václava, do kostela Panny Marie Sněžné, do kostelů svaté Kateřiny, svatého Michala či do mnnoha menších sakrálních prostor. Celkově bude ve městě otevřeno 29 objektů. Zpřístupněna bude mimo jiné kaple v Arcibiskupském paláci, různé další kaple a také románský palác biskupa Jindřicha Zdíka. V celé olomoucké arcidiecézi zapojí okolo 230 kostelů, kaplí a modliteben. Podrobný program naleznete na webu www.nockostelu.cz.

„Mnohé z přihlášených objektů jsou po deseti letech trvání Noci kostelů otevřeny vůbec poprvé, jako například kostel ve Staré Vodě ve vojenském prostoru Libavá – poničený vojáky a znovu opravený, dále barokní kostel v Jesenci od známého stavitele Santiniho Aichla nebo hradní kaple na hradě Bouzov. Návštěvníci si budou moci prohlédnout i vzácné raně gotické fresky v kostele v Mostkovicích nebo největší mozaiku v ČR – nový oltářní mozaikový obraz o rozloze 100 m² ve stylu světoznámého výtvarníka Marko Rupnika v kostele v Karolince,“ shrnul arcidiecézní koordinátor Noci kostelů Luboš Nágl.

Jeho kolegyně Ludmila Koudeláková upozorňuje na další zajímavé objekty v Olomouci a blízkém okolí. „Otevřená bude také kaple ve Fakultní nemocnici, veřejnosti neznámá kaple v azylovém domě Samaritán i kaple v klášteře premonstrátek na Svatém Kopečku a v klášteře sester klarisek ve Šternberku,“ říká.

okrese Olomouc naleznou návštěvníci dveře otevřené u čtyřiceti tří kostelů v Olomouci, Litovli, Šternberku, Uničově a Velké Bystřici, dále na Bouzově, v Dolanech, Křelově, na Libavé, v Senici na Hané, Slatinicích a Štěpánově. Jen v samotné Olomouci to bude celkem dvacet devět objektů, mezi nimi například biskupská kaple s vystaveným unikátním dílem, „Chlebovým Kristem“, anebo neexistující kostel sv. Petra a Pavla, zbořený v 18. století a vyznačený v půdorysu na nádvoří děkanátu Filozofické fakulty UP.

Program najdete zde https://www.nockostelu.cz/?k=olomoucky

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)