Dvořákova Olomouc přichází se skvělým mezinárodním programem a světovými premiérami

Čtvrtek, 5.3.2020

Moravská filharmonie Olomouc představila program letošního ročníku mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc. Sedm koncertů přinese do Olomouce hudbu napříč staletími i žánry a návštěvníci se mohou těšit také na světové premiéry. Olomouc bude hostit vynikající sólisty, jazzmany i crossoverový projekt, na programu je také černobílá americká groteska s živou orchestrální hudbou. Festival se koná od 14. do 22. května a vstupenky jdou právě do prodeje.

Sedm zcela odlišných produkcí Dvořákovy Olomouce nabídne hudbu z pěti různých staletí. „Hudební festival má být velkolepou oslavou hudební kultury, revuí výjimečných, na sebe navazujících koncertů. S úctou k dlouholeté tradici jsme pro letošní ročník Dvořákovy Olomouce připravili právě takovýto program,“ uvádí Ivana Kalina Tabak, dramaturgyně festivalu Dvořákova Olomouc. Hlavní programovou osou jsou díla Antonína Dvořáka, a to kompozice symfonické, komorní  a písňové v interpretaci špičkových umělců. Na festival zavítají taková zvučná jména, jakými jsou klavírista Marián Lapšanský, vynikající Bennewitzovo kvarteto a skvělá  PKF – Prague Philharmonia. Renomovaný soubor Musica Florea pak poprvé předvede Dvořákovo dílo tak, jak znělo za jeho života – poučenou interpretací s dobovými hudebními nástroji.

Zahraniční hvězdy festivalu se v regionu představí úplně poprvé. Ansámbl Soqquadro Italiano vyzývá návštěvníky programem Kdo se bojí baroka?, tedy jedinečnou fúzí barokní hudby, tance i dalších uměleckých forem a žánrů. Návštěvníci závěrečného koncertu – Velkého finále – uslyší vynikající srbskou klavíristku Tamaru Stefanović. Již tradičně připravili organizátoři festivalu i hudebně-filmovou lahůdku – černobílou americkou grotesku Frigo, oběť krevní msty, s premiérou filmové hudby Roberta Israele.

Je dobře, že každé kulturní místo má své tradiční události, které kulturu zprostředkovávají a oslavují. V případě klasické hudby a Olomouce to je především tento festival, jehož historie sahá až do roku 1950,” říká Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc, a dodává, „věřím, že se návštěvníkům letošní ročník festivalu bude líbit a že ocení naše úsilí pokračovat v tradici a festival dále rozvíjet a proměňovat.”

Vstupenky na festival Dvořákova Olomouc jsou v prodeji od 5. března online na webu festivalu DvorakovaOlomouc.cz, anebo v Informačním centru Olomouc v budově radnice na Horním náměstí.

Program festivalu

14. 5. | 19.00 | Reduta | Zahajovací koncert festivalu

Dvořák jedinečný

První novodobé uvedení Dvořákových děl na historických nástrojích, dobové hráčské manýry a vůbec úplně jiné znění Dvořákovy hudby, než jsme zvyklí. Koncert provází slovem samotný dirigent špičkového tělesa Marek Štryncl.

15. 5. | 17.30 | Arcibiskupský palác | Pěvecký recitál

Hudební soirée v paláci

Skvěle sehraná umělecká dvojice – mezzosopranistka Eva Garajová a legenda slovenské klavírní interpretace Marián Lapšanský – nás zavedou do říše české písňové a klavírní tvorby. Zazní i díla letošních jubilantů Vítězslava Nováka a Zdeňka Fibicha.

16. 5. | 19.00 | Kino Metropol | Frigo, oběť krevní msty, aneb americká groteska na motivy Romea a Julie

Groteska & live orchestra

Strhující komedii prošpikovanou skrz naskrz ozvláštňujícími nápady doprovodí živě produkovaná orchestrální hudba. Kino Metropol se již tradičně rozezní pod taktovkou Roberta Israele.

17. 5. | 19.00 | Klášterní Hradisko | Stará hudba napříč žánry pro každého

Kdo se bojí baroka?

S ansámblem Soqquadro Italiano, považovaným za jeden z nejoriginálnějších projevů mezinárodní crossoverové scény, se vydáme na cestu za vysokou kulturou, ale také populární italskou hudbou 17. století – za dvorskými melodiemi a písněmi z ulice. V hlavní roli vystoupí všestranně talentovaný umělec, kontratenorista a tanečník Vincenzo Capezzuto.

18. 5. | 19.00 | Husův sbor | Komorní koncert v Husově sboru

Dvořák & Brahms

Bennewitzovo kvarteto, bezesporu jeden z nejlepších domácích komorních souborů, si přizvalo ke spoluúčinkování vyhledávaného klarinetistu Igora Františáka. Společně předvedou, jak si dva velikáni hudebního romantismu mistrně poradili s formou smyčcového kvartetu či klarinetového kvintetu.

21. 5. | 20.00 | Konvikt UPOL | Lukáš Oravec Quartet s Moravskou filharmonií Olomouc

Jazz & smyčce

Nový projekt autentického jazzového trumpetisty Lukáše Oravce pojí charakteristický zvuk umělcovy kapely s klasickým orchestrálním zněním smyčcových nástrojů. Autorem jednotlivých aranžmá je dirigent ruského původu Pavel Klimaševskij.

22. 5. | 18.00 | Reduta | Mozart, Beethoven a Dvořák – Tamara Stefanović & PKF — Prague Philharmonia s Jakubem Kleckerem

Velké finále

Zlatým hřebem festivalu je klavíristka úctyhodné mezinárodní kariéry Tamara Stefanović a český špičkový orchestr PKF — Prague Philharmonia, který vystoupí pod vedením vynikajícího Jakuba Kleckera.

O festivalu

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc je tradiční jarní hudební přehlídkou zejména artificiální hudby v Olomouci. Tradice festivalu se začala psát v roce 1950, kdy se uskutečnil první ročník pod názvem Hudební jaro. Od té doby festival několikrát změnil své jméno, pořadatele a zčásti i zaměření. Pod názvem Dvořákova Olomouc se pořádá od roku 2002. V minulosti se na festivalových koncertech olomouckému publiku představila taková jména, jako např. Igor Oistrach, Mstislav Rostropovič, Zdeněk Mácal, Misha Maisky, Václav Hudeček, José Cura či Gidon Kremer se svým souborem Kremerata Baltica. Pořadatelem festivalu je Moravská filharmonie Olomouc.

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)