Poprvé za 60 let nebude jarní Flora. V letě si to vynahradíme, slibuje výstaviště

Čtvrtek, 2.4.2020

Nebude oblíbená výstava jarní Flora, nebudou oslavy 100 let českého divadla v Olomouci. Nouzový stav a preventivní opatření proti šíření koronaviru mění plány důležitých olomouckých kulturních institucí. Jejich zástupci ale slibují, že si to v budoucnu vynahradíme. Plánované akce, pokud to je možné, odehrají v jiných termínech. Týká se to Flory i Moravského divadla Olomouc. 

Oslavy divadla až příští rok

V návaznosti na bezpečnostní opatření související s pandemií koronaviru a aktuální situaci, kdy jsou divadelní budovy po celém Česku uzavřené až do odvolání, se vedení Moravského divadla Olomouc rozhodlo odložit chystané oslavy stého výročí vzniku stálé české divadelní scény v Olomouci. Kočování divadelníků po Olomouckém kraji a prozatímní scény na Výstavišti Flora se tak dočkáme až v roce 2021.

„Rozhodli jsme se odložit akce spojené s oslavami stoletého výročí našeho divadla až na příští rok. V této chvíli netušíme, kdy budou divadelní budovy otevřené pro veřejnost a zda nedojde k případnému omezení počtu diváků. Už nyní se po celé Evropě ruší či odkládají velké kulturní a sportovní akce naplánované na letošní léto,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš. Jarní část oslav, v rámci které měly proběhnout výstavy v Olomouci a Praze a také část kočování, se zdá v tuto chvíli nerealizovatelnou. „Celý dosavadní koncept tak postrádá smysl. Současně se nám začali ozývat z měst, v nichž jsme měli vystupovat v rámci kočování, s tím, že akci ruší, navíc panuje nejistota ohledně účasti zahraničních i domácích souborů na letní scéně a je nutné též zohlednit finanční hledisko. Za stávající situace jsme dospěli k závěru, že bude vhodnější odložit plánované projekty na léto příští,“ popsal Gerneš.

Vedení divadla plánovalo odstartovat na začátku června projekt Moravské divadelní léto – Kočování po kraji, v rámci kterého měla olomoucká činohra zavítat s populárními představeními do několika měst v Olomouckém kraji (např. Hanušovice, Zlaté Hory, Brodek u Prostějova). V srpnu pak měla v areálu Výstaviště Flora vyrůst prozatímní scéna, na níž by vedle vystoupení domácích i hostujících souborů nechyběly ani workshopy či besedy. Oba zmíněné projekty tak musí divadlo o rok odložit. „Musíme se teď soustředit na zabezpečení základního chodu instituce po finanční stránce, rozhodli jsme se tedy ušetřit náklady spojené s oslavami. V plánu pro letošek zatím zůstává pokračování tradiční letní přehlídky Moravské divadelní léto, ta by se mohla uskutečnit na konci srpna,“ podotkl ředitel Gerneš. Kulaté výročí si tak Moravské divadlo připomene galavečerem, který proběhne v listopadu. Významné okamžiky ze stoleté historie českého divadla v Olomouci pak zmapuje chystaná publikace, která by měla světlo světa spatřit do konce letošního roku.

Flora bude až v létě

Všechny výstavy v dohledné době ruší i Výstavioště Flora. Toto rozhodnutí se tak týká zejména velice populární jarní výstavy Flora Olomouc, která se měla uskutečnit 23. – 26. 4. 2020. Je to poprvé v šedesátileté historii existence výstav Flora Olomouc, kdy toto oblíbené vítání jara neproběhne.
"O to více se věnujeme přípravám letní výstavy Flora Olomouc, konané ve dnech 20. až 23. srpna, a podzimní výstavy Flora Olomouc – Hortikomplex, konané v termínu 1. až 4. října, abychom návštěvníkům poskytli maximálně krásný zážitek," vzkazuje vedení výstaviště svým příznivcům. .

Návštěvníkům, kteří si již zakoupili online vstupenku na jarní výstavu Flora Olomouc, bude částka automaticky vrácena v plné výši na jejich platební kartu do 3–5 dnů.

Akce, u kterých není pořadatelem Výstaviště Flora Olomouc, a.s., ale probíhají v prostorách Výstaviště Flora, budou do konce dubna 2020 také zrušeny. Aktuální informace o těchto akcích naleznete na webových stránkách organizátorů. 

V důsledku nařízení Bezpečností rady státu uzavírá Flora do odvolání také Sbírkové skleníky, Botanickou zahradu a rozárium. Parky jsou nadále určeny k průchodu a krátkodobému pobytu, ne však ke shromažďování se a dlouhodobějšímu pobývání zde.

Fotogalerie: 
Autor: 
red