Jak tančí Rusalka? Světová premiéra baletní verze opery v Moravském divadle

Pátek, 14.11.2014

Víte, jak se tančí opera? Nenechte si ujít světovou premiéru! Taneční ztvárnění klasické opery Antonína Dvořáka Rusalka připravil pro své publikum baletní subor Moravského divadla Olomouc. Nelehkého úkolu poprvé převést nejznámější českou operu do řeči tance se ujal šéf souboru, režisér a choreograf Robert Balogh. V inscenaci se představí nové zahraniční posily souboru. Světová premiéra se odehraje v pátek 14. listopadu v 19 hodin, první repríza o den později ve stejný čas.

Umělecký šéf olomouckého baletu Robert Balogh chce výjimečným počinem oslavit právě probíhající Rok české hudby. „Přál jsem si vytvořit skutečně český balet na českou hudbu i předlohu. Má volba padla na Antonína Dvořáka – nejznámějšího světového, ale přesto tolik českého skladatele. Navíc si letos připomínáme sto deset let od jeho úmrtí,“ upozornil Balogh.

Romantická opera na libreto Jaroslava Kvapila měla premiéru v březnu 1901 v Národním divadle. Pohádkový příběh pojednává o Vodníkově dceři Rusalce, která se zamilovala do prince. Touží se proto stát člověkem a získat lidskou duši. O svou lásku však musí svést boj s Cizí kněžnou. Pokud o ni přijde, stane se navěky bludičkou. Navzdory ryze pohádkovým postavám (Vodník, Ježibaba) cílí nová baletní inscenace na dospělého diváka. „Rusalka je pro mě především příběhem o nenaplněné touze. Z motivů symbolismu a dekadence vychází hlavní inscenační myšlenka – nevytvořit prostou pohádku pro děti o střetu dobra a zla, ale naopak se soustředit na konflikty živlů, elementů, života, smrti, pohlaví i jejich erotična,“ uvedl Balogh.

Tvůrčí tým se rozhodl využít nahrávky opery v podání České filharmonie pod vedením sira Charlese Mackerrase. Divadlem se tak bude nést zpěv Renée Flemingové, Evy Urbanové či Bena Heppnera. V titulní roli se představí alternující Karolina Zarach a Irina Laptěva. „Je to pro mě nová zkušenost, tančit na záznam opery. Dvořákova hudba je skutečně krásná. Rusalka je zajímavá, dramatická role, náročná po technické a výrazové stránce. Jsem ráda, že ji mohu ztvárnit,“ uvedla Laptěva. Do role Vodníka obsadil režisér nováčka v olomouckém souboru, britského tanečníka Damaniho Williamse. Rodák z Leicesteru přišel do Olomouce ze Slovinského národního baletu v Lublani. „Všichni mě tu přijali velmi vlídně. Je zde spousta mladých tanečníků, ansámbl je plný života a energie,“ uvedl Williams a přiznal, že před začátkem zkoušení Dvořákovo slavné dílo neznal. „Až později jsem se dozvěděl, že Rusalka je v České republice populární titul. Dostal jsem libreto, kde na jedné straně byl český text a na druhé překlad do angličtiny. Postupně jsem se dostával do příběhu a začal blíže poznávat svou postavu, její charakter. Myslím, že Vodník je pro mě dobrá role, protože jsem vysoký a sportovní typ, a Vodník má být statný, mohutný,“ popsal Williams, který bude alternovat s Ivo Jamborem.

Jako Princ se představí Arkadiusz Orłowski. Po Louskáčkovi, Labutím jezeře a Spící krasavici je to přitom už jeho čtvrtá role Prince. „Dají se najít společné rysy s hrdinou z Labutího jezera, který se zamiluje do jedné ženy a pak mu hlavu zamotá jiná. Ale Princ z Rusalky se se trochu liší. Zatímco předchozí tituly byly klasické, balet Rusalka je spíše neoklasický, je tam hodně moderních prvků. Také je to poprvé, kdy tančím na operní nahrávku. Myslím, že pro diváky to může být zajímavé, protože na jevišti vyjadřujeme prostřednictvím pohybů a gest, o čem se zpívá,“ sdělil Orłowski. Úlohu Prince alternuje další nová posila baletního týmu, odchovanec pařížské baletní školy Marin Delavaud. Nováčkem v souboru je také drážďanská tanečnice Maria-Sara Richter, která spolu s Yui Kyotani ztvární úlohu Cizí kněžny.

Při přípravě inscenace se Robert Balogh obklopil osvědčenými spolupracovníky, scénografem Janem Duškem a kostýmním návrhářem Romanem Šolcem. Během představení se ocitneme u pohádkového jezera i na překrásném zámku. Důležitou úlohu budou mít videoprojekce Miroslava Boháčka a světelný design Bohuslava Krause. 

 

Antonín Dvořák

RUSALKA

 

Libreto: Jaroslav Kvapil (úprava pro baletní verzi: Robert Balogh)

Choreografie a režie: Robert Balogh

Dramaturgie: Tomáš Lehotský

Asistenti choreografie: Renáta Mrózková, Dana Krajevskaja, Jelena Iliina

Scéna: Jan Dušek

Kostýmy: Roman Šolc

Videoprojekce: Miroslav Boháček

Light design: Bohuslav Kraus

 

OBSAZENÍ HLAVNÍCH ROLÍ:

 

Rusalka: Irina Lapteva / Karolina Zarach

Princ: Marin Delavaud / Arkadiusz Orlowski

Vodník: Damani Williams / Ivo Jambor

Ježibaba: Renáta Mrózková / Jelena Iliina

Cizí kněžna: Yui Kyotani / Maria-Sara Richter

Fotogalerie: 
Autor: 
(rb)