Olomouc se proměnila v metropoli sportu, při kterém zdraví podpořili nemocné

Úterý, 7.3.2017

Skoro čtyři desítky dobrovolníků z Olomouce a okolí přišly podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou. Cvičenci v pátek 5 hodin v kuse trénovali rehabilitační cviky a cvičili jógu na Fakultě tělesné kultury UP v Olomouci. Připojili se tak k celorepublikovému Maratonu s roztroušenou sklerózou – MaRS 2017, který pravidelně organizuje Nadační fond IMPULS spolu se spolkem Roska Olomouc. Z dobrovolného vstupného organizátoři vybrali 2 500 korun, které použijí na nákup rehabilitačních pomůcek. Další maraton se v Olomouci uskuteční za rok v březnu. 

„Letos si lidé vyzkoušeli, jak správně rehabilitovat. Zacvičili si jógu nebo na nářadí. Pod vedením odborníka se naučili zvládat speciální relaxační techniky. Součástí programu bylo také povídání s rehabilitačními pracovníky nebo představení nové aplikace pro pacienty s RS. Zacvičit si přišli i handicapovaní jedinci, jelikož jsme pro ně přizpůsobili část programu,“ uvádí organizátorka akce Jana Nakládalová ze spolku Roska Olomouc. V Olomouci lidé cvičili v pátek od 14 do 19 hodin.

„Účinky pravidelného pohybu bývají často podceňovány, a to nejen u lidí s RS. Pohyb nejen zlepšuje fyzický stav pacientů, ale také výrazně pomáhá uvolnit psychickou zátěž. Ta může být způsobena už samotnou podstatou nemoci nebo je reakcí na ni. Samozřejmě nesmíme zapomenout na to, že vzplanutí nemoci oddaluje včasná biologická léčba,“ říká prof. Jan Mareš z Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Jak dále uvedl, v Olomouci je přibližně 2 000 lidí s RS a biologickou léčbu dostává přes 700 z nich. Alarmujícími příznaky nemoci jsou zejména poruchy hybnosti, koordinace pohybu, citlivosti a zraku. „Pokud u sebe člověk pociťuje některý z těchto projevů nemoci, je vhodné vyhledat pomoc neurologa. Ten by měl zaléčit ataku a v případě potvrzení diagnózy odeslat pacienta do specializovaného RS centra, kde lékař rozhodne o nasazení dlouhodobé léčby,“ dodává docentka Dana Horáková z RS Centra při neurologické klinice 1. LF UK a VFN v Praze.

Maraton s roztroušenou sklerózou (MaRS) již šestým rokem zvyšuje povědomí o nemoci a upozorňuje na to, že pohyb pacientům s RS prospívá. Letos se zaměřil nejen na důležitost zdravého životního stylu, ale také na psychickou stránku života s nemocí. MaRSu se letos kromě Olomouce účastní také Praha, Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Kouřim, Kyjov, Liberec, Most, Nový Bor, Ostrava/Klimkovice, Plzeň, Poděbrady, Teplice, Uherské Hradiště, Ústí nad Orlicí/Letohrad, Velké Losiny, Žďár nad Sázavou a Žireč u Dvora Králové nad Labem. Ze zahraničí budou cvičit týmy ze Slovenska, Švýcarska, Turecka, Francie a Polska.

Více na http://maratonmars.cz/.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. V současné době v tuzemsku podstupuje biologickou léčbu přibližně 9 000 nemocných s RS.

Na celém světě RS trpí 2,5 miliónů nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 17 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS vznikl roku 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s RS mozkomíšní v ČR. Přispívá i na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s RS (ReMuS), jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.

Fotogalerie: