Kardinál Dominik Duka chválil Olomouc. Nebýt války, byl by se narodil právě zde

Sobota, 19.8.2017

Celostátní setkání mládeže, které se koná tento týden v Olomouci, přivedlo do města také nejvyšší hlavu katolické církve v Čechách, Dominika kardinála Duku, arcibiskupa pražského. Ten v pátek odpoledne spolu s arcibiskupem olomouckým Janem Graubnerem navštívil i olomouckou radnici. Zde jej přijal primátor Antonín Staněk, jeho náměstek Ladislav Šnevajs a člen Rady města Olomouce Miroslav Petřík.

„Chtěl bych zdůraznit, že myšlenka uspořádat celostátní setkání mládeže právě tady v Olomouci byla podle mě výborná, ukazuje se to v těchto dnech,“ konstatoval spokojený kardinál Duka s tím, že v Olomouci mohou účastníci setkání vidět krásnou architekturu, navštívit takové množství kostelů a kaplí, které jinde na jednom místě není a přitom je zde vše podstatně dostupnější než v Praze, kde by podobná akce byla organizačně mnohem nesnadnější. „O Olomouci se občas říká, že je to malá Praha, protože na menší ploše nabízí totéž, co Praha na ploše větší a hektičtější, a někdy se jí obdobně říká i malý Vatikán, právě pro koncentraci sakrálních staveb,“ podotkl primátor Staněk, s čímž kardinál Duka vyjádřil souhlas.

Primátor Antonín Staněk rovněž zdůraznil, že hladký průběh setkání mládeže, na které do Olomouce dorazily tisíce účastníků, je pro něj příjemným překvapením. „Navíc tato mládež rozhodně ani při tak velkém množství nevyvolává problémy a naopak působí na okolí pozitivně a mile,“ dodal primátor. V dalším průběhu odpoledního setkání se hovořilo o problematice vzdělávání, otázkách rodiny a například o aktuálním fenoménu migrace.

Dominik Duka ještě před zápisem do olomoucké pamětní knihy prozradil, jaká pouta jej k Olomouci váží. „Jednak se zde v září roku 1938 brali moji rodiče, bylo to v tehdy posádkovém kostele Panny Marie Sněžné. Otec zde totiž sloužil u armády jako zbrojíř na vojenském letišti. Kdyby nevypukla válka, byl bych se tedy zřejmě narodil v Olomouci,“ řekl kardinál. Dodal ještě, že pro něj jako člena dominikánského řádu je Olomouc významná coby sídlo důležitého dominikánského kláštera, z nějž pocházeli zásadní řádoví myslitelé a autoři jako Silvestr Braito, Metoděj Habáň a další. Deset let po listopadu 1989 navíc působil Dominik Duka na Univerzitě Palackého. Za osobně důležitý považuje Dominik Duka i fakt, že právě v Olomouci byla svatořečena Zdislava z Lemberka, která hraje v dějinách českých dominikánů významnou roli.

Foto: MMOL/Michal Folta

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)