Návštěva z Chorvatska chutná sladce, díky originálnímu dortu Makarana

Středa, 29.11.2017

Příjemný bonus v podobě dvoudenní bezplatné ochutnávky výborných specialit z Makarské má dnešní jednání delegace spřáteleného chorvatského města na radnici v Olomouci. Hlavními body jednání bylo přitom třídění odpadu, vodní hospodářství nebo fotbal.

Na radnici přivítali hosty náměstci primátora Aleš Jakubec a Filip Žáček a člen Rady města Olomouce Miroslav Petřík. Chorvatské hosty vedl náměstek starosty Dražen Nemčić. Ten spolu s ostatními bude Olomoučanů ve vánočním stánku nabízet i proslulý dort.

Vedení makarské radnice se vyměnilo po letošních volbách, přesto hosté přijeli s dobrými znalostmi o České republice a Olomouci. „I když se můžeme učit jeden od druhého, vy jste velké město a máte zkušeností více než my, především v nakládání s odpady,“ řekl místostarosta Nemčić. Právě návštěva zázemí Technických služeb města Olomouce tvoří zítřejší hlavní bod programu chorvatské delegace.

V souvislosti s odpady místostarosta Nemčić zmínil na dotaz náměstka Žáčka i chystanou investici do čistírny odpadních vod v Makarske, která si vyžádá 30 milionů eur. „Zatím máme k dispozici jen zastaralý mechanický způsob čistění. Nový bude používat i biologické čištění jako olomoucká čistička," uvedl místostarosta.

Řeč byla i o bezpečnosti. Pro Chorvatsko i oblast Makarske je důležitý turistický ruch, který díky dobré bezpečnostní situaci narůstá. „Naštěstí nemáme problém s terorismem, ale letos jsme měli nejvíce lesních požárů za posledních třicet let,“ podotkl Tonći Lalić, který má na starosti cestovní ruch a horskou službu. České turisty pochválil, že se za poslední léta zlepšili ve znalosti horského terénu a že si jejich neznalost již nevyžaduje oběti na životech jako v minulosti.

Ředitel makarské městské galerie Josip Karamatić zase připomněl vzájemné výstavy, které se mezi umělci zastupujícími obě města již uskutečnily. Kulturní výměna a vzájemná znalost zvyklostí je podle něj v partnerských vztazích rovněž důležitá. Podobně vnímali hosté i fotbal. Uznali nedávné vítězství Sigmy nad pražskou Spartou a připomněli, že jejich slavný Hajduk Split byl založen chorvatskými studenty v Praze v restauraci U Fleků. „I my proto s pražskými kluby rádi soupeříme,“ vysvětlil Tonći Lalić.

Mezi dary, které hosté na radnici přivezli, byl i jedinečný dort Makarana, zapsaný v UNESCO mezi díla ústního a řemeslného dědictví lidstva. „Je to skutečně naše velká chlouba a tradice,“ zdůraznil místostarosta Nemčić. Kulinářskou specialitu je možné ochutnat na Horním náměstí ve vánočním stánku číslo 89 nedaleko Krajinské lékárny.

Dnes je stánek otevřen do 19,30, ve čtvrtek do 17,30. 

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)