Slavný izraelský pilot Hugo Marom, který se učil létat v Olomouci, zemřel

Neděle, 7.1.2018

Ještě na podzim roku 2016 navštívil věhlasný izraelský hrdina, pilot, letecký konstruktér a stavitel letišť Hugo Marom Olomouc i svého učitele létání. V Olomouci působil tehdy osmaosmdesátitelý Marom mimořádně vitálním a sympatickým dojmem, mluvil plynně bezchybnou češtinou a vzpomínal na různé zážitky z Olomouce, mimo jiné i na svůj pobyt ve vojenském vězení, kde mu pomáhala jedna "blonďatá Olomoučanka". Hugo Marom nyní podle zprávy České televize ve věku nedožitých devadesáti let zemřel v izraelském Tel Avivu.  

Muž, který byl před nacistickým holokaustem zachráněn jako jedno z Wintonových dětí, se po válce vrátil do Československa a vyslyšel volání, aby každý schopný mladý žid pomohl vznikajícímu státu Izrael. Stal se frekventantem napůl tajného výcvikového kurzu v Olomouci. „Díky Olomouci jsem přežil všechno další, co mě čekalo,“ říkal Hugo Marom. Ze svých prvních letů si dobře pamatoval například siluetu baziliky na Svatém Kopečku. "To mi četař Jozif ukazoval jako orientační bod, kdybych se někdy při letu ztratil a hledal cestu na olomoucké letiště," vzpomínal s úsměvem při pohledu na fotografii známého poutního chrámu.

Při návštěvě Olomouce před pouhým rokem a čtvrt, kdy kromě oficiálních setkání a schůzky se svým někdejším instruktorem Aloisem Mutňanským dokonce vystoupil na besedě před studenty, působil velmi dobrým dojmem a byl ve výborné kondici i náladě. Nyní víme, že to byla na sklonku roku 2016 asi poslední možnost, jak někdejšího odvážného mladíka opět přivítat v Olomouci…

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)