Olomouc je pro ni víc než Praha. Chorvatská velvyslankyně vysekla poklonu městu

Sobota, 28.4.2018

Mimořádné město, které jí silně přirostlo k srdci. Tak o Olomouci hovořila při čtvrteční návštěvě radnice J. E. Ines Troha, velvyslankyně Chorvatské republiky. V Olomouci byla během svého funkčního období mnohokrát a nyní, kdy ji v brzké budoucnosti čeká návrat do vlasti, se tedy přijela se svým oblíbeným městem rozloučit. Při té příežitosti řekla o Olomouci několik zajímavých poznatků. 

Olomouc je pro ni prý přitažlivější i než Praha. „Samozřejmě že je Praha krásná, ale Olomouc je prostě speciální město, nejen krásné, ale i s jedinečnou atmosférou,“ řekla paní Ines Troha. Dodala, že půvab Olomouci dle jejího názoru tvoří nejen kvalitní památky, ale i velké osobnosti, které jsou s městem spjaty, či tisíce studentů zdejší univerzity. „Je trochu s podivem, že i s tímto vším Olomouc stále zůstává tak trochu skrytým pokladem, o němž podle mého názoru pořád ještě dost lidí neví,“ dodala velvyslankyně.

Na radnici významnou návštěvu přijal náměstek primátora Ladislav Šnevajs. „Chci vám poděkovat za váš dlouhodobě mimořádný vztah k našemu městu i za podporu některých našich aktivit,“ uvedl náměstek Šnevajs. Velvyslankyni informoval o pokrocích a plánech v projektu rekonstrukce Jihoslovanského mauzolea v Bezručových sadech i o spolupráci Olomouce s chorvatským městem Makarská. „Oficiální delegace z Makarské bude hostem našich Svátků města, kromě starosty a dalších zástupců radnice přijede i renomovaný chorvatský výtvarník Ivan Dragičevič,“ řekl Ladislav Šnevajs.

Paní Ines Troha se po oficiálním programu na radnici vydala ještě jednou na prohlídku města a následně navštívila také mezinárodní konferenci THE Summit, kterou v těchto dnech pořádá Univerzita Palackého se společností Times Higher Education. 

Foto: MMOL/ Blanka Martinovská

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)