Překrásný Spitfire, letecké souboje i sto let od založení olomouckého letiště

Neděle, 26.8.2018

Letecká akrobacie, seskoky s padákem, ukázka letecké bitvy, k tomu mnoho dalších doprovodných aktivt. Takový byl šestnáctý ročník olomouckého Leteckého dne, který se tentokrát odehrával po dva dny, v pátek a v sobotu, na letišti v Neředíně.

Představila se na něm současná, historická i akrobatická letadla, přičemž hlavní hvězdou byl tenokrát špičkvý stíhací letoun Supermarine Spitfire, lidé viděli i velké modely letounů nebo balony. Velkou show představili rakovničtí modeláři z Air Show Teamu v programu Rytíři nebes, kdy jejich špičkové a do detailů vyvedené modely s dvoumetrovým rozpětím křdel předvedly souboj čtyř letounů Spitfire a čtyř německých Messerschmidtů Me 109. Návštěvníci mohli vidět i bezpočet zbraní a ukázky vojenské techniky.  

Olomoucké letiště si navíc připomnělo stoleté výročí svého založení. V prostorách zdejšího muzea si lidé mohli prohlédnout například velký model letiště a dozvědět se spoustu informací z vystavených informačních panelů. Kapitoly z dějin ukázaly i to, jak odvážní a odhodlaní olomoučtí letci byli a v kolika bojích druhé světové vlky nasazovali své životy.   

Foto: MMOL/ Blanka Martinovská

 

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)