Tramvaje už stojí u bazénu. Po volbách z nich může být nová atrakce

Úterý, 11.9.2018

Elektrické tramvajové vozy patří k Olomouci skoro 120 let. Roku 1899 byla Olomouc první na Moravě, kde jezdly elektrické tramvaje. O to větší vztah by Olomoučané k tramvajím tedy logicky měli mít.

Ty staré vysloužilé si nezaslouží vyhodit do starého železa. Podobně, jako prarodiče často nezapomenutelně formují své vnuky, tak tato tramvaj bude hravou formou vychovávat mladou generaci k odpovědnosti k životnímu prostředí a každodenní využívání městské hromadné a bezmotorové dopravy se pro ně stane samozřejmostí. V Olomouci se teď pro dvě takové historické tramvaje našel nový domov.

Nechme tedy o sobě promluvit samotnou T-trojku:

“Jmenuji se T3 a pocházím z velké rodiny tramvají, která se vyráběla od roku 1962 v ČKD Praha. Na světě mám více než 16.500 sester, které jezdí v Německu, České republice, Ukrajině, Rusku i Severní Koreji. Moje starší sestřičky jezdily v Olomouci od roku 1966, mně samotné je přitom už 48 let. Jezdila jsem v Olomouci od roku 1970 do června 2018. Za ta dlouhá léta se ve mě po Olomouci svezlo přes milion dětí i dospělých. Jezdila jsem do roku 1981 i po dnes zrušené trase třídou I. P. Pavlova přímo kolem nemocnice. Teď už jsem v důchodu, ale jsem moc ráda, že zůstanu v Olomouci a budu dále sloužit. Přeji si, aby se v Olomouci co nejvíce jezdilo autobusy a tramvajemi. Přijďte mě navštívit, těším se na Vás.“

Projekt Hravá tramvaj realizuje KDU-ČSL Olomouc a zapsaný spolek Hanácká hratva s podporou statutárního města Olomouce. "Děkujeme městu Olomouc za umožnění záboru veřejného prostranství. Projekt bude první čtyři týdny sloužit jako předvolební stánek KDU-ČSL, kde se můžete seznámit s volebním programem a setkat s kandidáty a podporovateli olomoucké KDU-ČSL. Budou zde probíhat akce pro veřejnost, jako je přespání v tramvaji se zajímavými osobnostmi, povídání pamětníků tramvajáků, čtení tramvajových pohádek a podobně," vzkazují pořadatelé.

Zahájení komentovaných prohlídek proběhne v pátek 14. září v 15 hodin u Tramvaje, součástí bude i vystoupení žongléřů a další doprovodný program. Od tohoto dne bude možno T-trojku navštívit každý den od 15 do 17 hodin.

Jak zdůrazňují autoři nápadu, ambice projektu je dalce přesahuje jednu volební kampaň. Po komunálních volbách budou vystavené vozy fungovat ryze nadstranicky. Podobně jako tomu bylo před čtyřmi lety, když KDU-ČSL rozjela v Olomouci říční plavbu s lodí Kordulka a po volbách se z této atrakce stal úspěšný projekt „OLOLOĎ“ propojující život města s řekou Moravou.

Autorem projektu jsou Vilém Švec, Michal Giacintov a Pavel Dostál, nad projektem převzal záštitu náměstek primátora Olomouce Ladislav Šnevajs. 

Komunikovat s hravou tramvají můžete přes FB stránku „Hravá tramvaj“ a psát jí můžete na: hrava.tramvaj@seznam.cz

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)