Neslavila jen Olomouc! Novou Lípu republiky mají také v Nedvězí a Doloplazech

Pondělí, 29.10.2018

Velkými oslavami stého výročí založení samostatné republiky nežila jen Olomouc. Například v obci Doloplazy a v olomoucké městské části Nedvězí lidé zasadili tradiční symbolickou lípu a užili si i dalších oslav.

V Doloplazech oslavili občané 100 let od založení naší republiky důstojně. "Zasadili jsme lípu svobody a zástupci spolků Tělocvičná jednota Sokol, Olešnice, Sbor dobrovolných hasičů a Skauti položili věnec k soše T. G. Masaryka," popisuje dění v Doloplazech Jana Vzatková, starostka TJ Sokol Doloplazy. Děti ze Základní školy přednesly informace o prvním československém prezidentovi a děti z Mateřské školy zazpívaly jeho oblíbenou písničku Ach synku, synku. Zazněla i píseň Jsem Moravan a samozřejmě česká národní hymna. Lampionový průvod ke kulturnímu domu doprovodil starý hasičský vůz. V kulturním domě sklidila úspěch výstava starých fotek obce, kronik a krojů. "Tímto bych chtěla poděkovat všem, kteří se zúčastnili uctění tohoto krásného svátku," dodala Jana Vzatková.

Lípu republiky mají také v olomoucké městské části Nedvězí. V pátek 26. října ji na křižovatce ulic Jilemnického a Štúrova vysadili místní občané spolu s představiteli komise městské části a s náměstkem primátora Martinem Majorem. 

Lípa velkolistá byla vybrána jakožto tradiční národní symbol, v Nedvězí ovšem bude připomínat nejen letošní oslavy stého výročí vzniku Československé republiky. Nedvězí totiž navázalo na místní tradici – na stejné křižovatce totiž byla už v roce 1968 vysazena Lípa svobody. Ta bohužel po čase uhynula. Nový strom bude snad čekat lepší osud. Jeho vysazením se navíc obyvatelé Nedvězí připojili k celostátní inciativě Lípa republiky.

 

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)