Než dobrovolník daruje čtyřicetkrát krev, trvá to deset let i více

Středa, 14.11.2018

Čtyři desítky dobrovolných dárců si včera převzaly Zlatou medaili Prof. MUDr. Jana Janského. Dalších šedesát dárců, kteří se slavnostního aktu nezúčastnili, ji dostanou dodatečně.

Dobrovolné dárce přivítal primátor Mirek Žbánek a označil je za naprosto nezastupitelné členy společnosti. „Bez vás by ani ti nejlepší lékaři nic nezmohli, chirurgové by nemohli operovat. Vy jste nezbytnou součástí každého týmu, který lidem v kritické situaci zachraňuje život a vrací zdraví,“ řekl primátor Žbánek.

Podle Lucie Vybíralové z Transfúzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc je možné darovat krev až do 65 let. U mužů čtyřikrát, u žen třikrát ročně. Nejkratší cesta ke zlaté medaili za čtyřicet odběrů představuje tedy deset let úsilí, zpravidla to ale trvá déle. Ocenění dárcům předala náměstkyně primátora Markéta Záleská a zástupci Českého červeného kříže.

Aktuálně fakultní nemocnici nejvíce krevní skupiny A+ a 0-. „V době před Vánocemi máme velkou potřebu krve kvůli plánovaným operacím a musíme dárce dokonce obvolávat,“ uvedla Vybíralová. Ročně nemocnice spotřebuje 27 tisíc transfúzních přípravků.

Foto: MMOL/ Blanka Martinovská

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)