Veterán z Francie a Anglie vystavuje své betlémy. Ukázal je i primátorovi

Sobota, 22.12.2018

Zajímavé setkání se odehrálo v léčebně dlouhodobě nemocných ve Vojenské nemocnici Olomouc na Hradisku. Mezi válečné veterány sem zavítal primátor Mirek Žbánek a jeho náměstkyně pro sociální oblast Eva Kolářová. Jeden z veteránů, kterému nechybí mnoho do stovky, jim představil svou sbírku betlémů se figurkami ve všech českých a moravských lidových krojích... 

Návštěvníci z radnice pacientům a klientům rozdali jako vánoční dárek drobné pozornosti. „Přejeme vám jménem města klidné svátky a hodně zdraví do nového roku,“ ozývalo se nejčastěji u lůžek nebo v pokojích vysloužilých vojáků. Nejstaršímu z nich Janu Janků bylo 97 let a primátora vzal s sebou do společenské místnosti, kde mu ukázal desítku svých betlémů, které sám vyřezal. Je jedním ze tří veteránů na Hradisku, kterým je přes devadesát let.

„Mám tady všechny české a moravské kroje,“ zdůraznil pan Janků a ukázal na hanácký. Jako voják se za druhé světové války ocitl v Anglii a Francii. Bývalý režim se mu za to odměnil devíti lety vězení na Mírově. S primátorem si porozuměli i proto, že oba jsou myslivci a oba dříve pracovali na železnici. Společné téma našli primátor s náměstkyní například i s Helenou Štenclovou, která strávila osmnáct let na magistrátě v Opavě jako hospodářka a svátky prožije na oddělení pro dlouhodobě nemocné na Klášterním Hradisku.

„Je dobře, že jste mezi pacienty přišli, potěšilo je to,“ potvrdil zástupcům vedení radnice primář Miloslav Vyhnánek. Oddělení, které navštívili, má 27 lůžek z toho deset slouží jako sociální lůžka veteránům. „Ti jsou částečně soběstační a dokážou se o sebe sami postarat, nepotřebují lékařskou péči, pouze sociální služby ve smyslu stravy, ubytování, vyprání nebo vyzvednutí léků. A sami si také pobyt hradí,“ popsal primář Vyhnánek

Primátor Žbánek si pro návštěvu vybral vojenskou nemocnici také proto, že je ve správní radě Obecně prospěšné společnosti pro památkovou ochranu Hradiska u Olomouce a za další rozvoj kulturního, uměleckého a duchovního života a humanitní zdravotní péče na něm.

Foto: MMOL/ Blanka Martinovská

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)