Zámky, zámecké parky a zahrady a expozice plné záhad opět lákají návštěvníky

Čtvrtek, 11.6.2020

Zámky, zahrady a atraktivní expozice, plné tajemství a záhad. Spoustu možností, jak využít volný čas, nabízí Olomoučanům Vlastivědné muzeum Olomouc a jeho organizace. „Jsem nesmírně rád, že jsme v květnu mohli znovu otevřít výstavní prostory Vlastivědného muzea v Olomouci, jednu z nejnavštěvovanějších institucí v České republice. Stejně jako zámecký areál v Čechách pod Kosířem, který se stal v prestižní celonárodní soutěži Památkou roku a nositelem ceny Opera Historica 2019. A konečně i jednu z nejkrásnějších zahrad našeho kraje, Arboretum v Bílé Lhotě,“ uvedl Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci, které je správcem jak zámeckého areálu v Čechách pod Kosířem, tak i arboreta.

Pro mimořádný zájem prodlužujeme aktuální a nejzajímavější výstavy v muzeu. Návštěvníci tak mají možnost zhlédnout unikátní výstavu ZÁHADY A TAJEMSTVÍ SVĚTA až do 30. srpna 2020. Na jednom místě je zde soustředěna ucelená sbírka nejznámějších záhadných výtvorů světa, jako například obří replika sochy Moi, faksimilie nejtajemnějšího svitku světa „Voynichova rukopisu“, přesná replika slavného Turínského plátna, vypreparované zmenšené hlavy tsantsa, meč ve skále a další. Pravděpodobně nejdražším exponátem této výstavy je replika slavné Michell-Hedgesovy křišťálové lebky v poměru velikostí 1:1.

Prodloužili jsme rovněž výstavu ČERTOVY OBRÁZKY ANEB NEODOLATELNÝ SVĚT KARET, a to do 16. srpna 2020. Na výstavě se dozvíte, mimo jiné, odkud se karty vůbec vzaly, kdy se objevily, jak staré jsou zmínky o tom, že se hrálo v karty v českých zemích nebo kdo ze známých osobností propadl jejich kouzlu. Všichni zájemci, nadšenci a milovníci karbanu si mohou také, pouze u nás, zakoupit exkluzivní, historické HRACÍ KARTY.

První novou výstavou realizovanou po znovuotevření Vlastivědného muzea v Olomouci jsou ENCYKLOPEDIE V REGÁLU I POD LAMPOU (10. června – 23. srpna 2020), která návštěvníky provede historií tvorby všeobecných encyklopedií, představí jim nejslavnější českou encyklopedii Ottův slovník naučný. K vidění budou  i unikáty jako Naučný slovník aktualit z let 1938 a 1939, Nový Orbis pictus a další. Muzeum přiblíží návštěvníkům nelehký proces, jak slovníky přicházely na svět, jak rostly, v jaké náladě encyklopedie vznikaly a také, jak byla encyklopedistika zneužívána totalitními režimy.

Vlastivědné muzeum v Olomouci připravuje v zámeckém areálu v Čechách pod Kosířem, mimo oslav ke 200. výročí narození Josefa Mánesa a další tradičních akcí, v souladu s rozvolňováním omezení, i open air koncerty KULTURNÍHO LÉTA V ZÁMECKÉM PARKU.    Posluchači se mohou těšit 12. srpna na koncert Mikolase Josefa, předního českého písničkáře, zpěváka a reprezentanta Česka na Eurovision Song Contest 2018. Ve čtvrtek 10. září pak zazní open air koncerty rockové skupiny Mňága a Žďorp a jednoho z nejznámějších českých písničkářů Jiřího Dědečka.

„Tento rok si také budeme připomínat 200. výročí od narození jednoho z nejuznávanějších českých malířů, Josefa Mánesa. K tomuto významnému jubileu se muzeu podařilo s Národní galerií v Praze dohodnout zapůjčení jednoho z Mánesových nejslavnějších obrazů nazývaný Švadlenka,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast kultury a památkové péče Petr Vrána.

„Návštěvníci zámku tak budou moci zhlédnout ucelenou sbírku děl tohoto českého malíře na jednom místě, a to po celou letošní sezónu. Bude to vlastně poslední šance shlédnout všechna díla českého malíře, neboť po sezóně projdou obrazy rozsáhlým a několikaletým  restaurováním v Národní galerii v Praze,“ doplnil Martin Váňa, kastelán zámku v Čechách pod Kosířem.

Národní přírodní památka Arboretum v Bílé Lhotě, kde se nachází asi 300 druhů různých vzácných dřevin z jižní Evropy, ale také z Asie, Severní Ameriky či z Mexika, již přivítala své první návštěvníky. 

„Letos o prázdninách se naši návštěvníci mohou těšit opět na již tradiční letní kino. Promítat budeme v romantických prostorách Jízdárny arboreta 1. 8. 2020 ve 21:00 hodin. Přes prázdniny také nabídneme ve vstupní hale výstavu olejomaleb Jaroslavy Tomiškové z Heřmanova Městce. Tato výstava s názvem Světlo  v obrazech bude prezentována formou abstrakce, zátiší a krajinek,“ uvedla Ivana Erlecová, vedoucí Arboreta v Bílé Lhotě.

„Vedle našich stálých expozic jsme 1. června otevřeli v Denisově ulici opět i stálou expozici Lapidária.  Ve druhé polovině roku plánujeme ve Vlastivědném muzeu řadu dalších lákadel, například výstavu Českých korunovačních klenotů a Pražského jezulátka nebo výstavu ke stému výročí narození předního českého heraldika Jiřího Loudy,“ doplnil Antonín Valenta, mluvčí Vlastivědného muzea v Olomouci.

Fotogalerie: 
Autor: 
(rej)