První poločas roku města sportu korunovalo setkání školáků se slavným Usainem Boltem

Čtvrtek, 29.6.2017

Již půl roku se Olomouc chlubí prestižním titulem Evropské město sportu 2017. Radnice si v poločase bilancovala, nakolik se v předcházejících měsících toto označení potvrdilo. 

Akce, které Olomouc uspořádala v rámci projektu Evropské město sportu, odstartovala novoroční procházka olomouckými parky s primátorem. Následovalo slavnostní vyhlášení nejlepších sportovců z Olomouce a okolí, úspěšná byla lyžařská škola s Janem Hudcem v Hlubočkách a fotbalový turnaj pro žáky základních škol v hale Zory předznamenal příchod jara a stěhování sportovců z hal na venkovní hřiště.

„Královnou všech sportů bývá nazývána atletika a něco na tom bude. Například běh je přirozenou sportovní aktivitou, kterou ovládá každý, stačí vzít si tenisky a rozběhnout se. I na to jsme mysleli při úvahách o akcích, které budeme pořádat. Hlavním cílem bylo oslovit a rozhýbat co nejvíce lidí, především dětí a mládeže. Účast na běžeckých akcích potvrdila, že jsme se vydali správným směrem,“ prohlásil primátor Antonín Staněk.

Štafetového závodu žáků olomouckých škol ve Smetanových sadech se zúčastnilo deset šestičlenných družstev a pro vítěze byly připraveny vouchery na DM rodinný běh, který proběhl v rámci Olomouckého půlmaratonu. Dalších devětatřicet družstev zavodilo na oválu Lokomotivy Olomouc v běhu na 4 krát 100 metrů a ve hře byla velice atraktivní cena v podobě setkání vítězů s Usainem Boltem.

„Běhání v nejrůznějších podobách je fenoménem, což každoročně potvrzuje počet účastníků Olomouckého půlmaratonu. Ukázaly to i štafetové závody, které jsme pořádali. Na start se postavily stovky dětí z našich základních škol. Přesně tak jsme si to představovali. Mládež na naši snahu rozhýbat město slyší,“ těší primátora Staňka.

Ukázalo se to také na republikové přehlídce pohybových skladeb v Čajkaréně pořádané pod patronací města, která přilákala čtyři stovky cvičenců všech věkových kategorií. „Vedle sebe cvičily ty nejmenší děti a senioři. Bylo zajímavé sledovat sportovce napříč několika generacemi,“ řekl primátor.

Kromě čistě pohybových aktivit uspořádalo město v rámci projektu Evropské město sportu také několik sportovně zaměřených akcí. U příležitosti zahájení turistické sezony v sobotu 22. dubna si během Dne otevřených dveří stovky lidí prohlédly s průvodci i některé z pěti olomouckých sportovišť, včetně nového Aplikačního centra Baluo, které v Neředíně otevřela Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého.

Velký zájem vzbudil u veřejnosti i pravidelný sportovní kvíz o ceny v Olomouckých listech. Otázky prvních tří dílů vědomostní soutěže zaslalo do redakce 730 občanů města. Další tři díly vyjdou v následujících měsících.

První půlrok s prestižním titulem pak pomyslně uzavřel Veletrh olomouckých sportovních klubů na galerii pavilonu A Výstaviště Flora, který jako součást veletrhu sportovních potřeb, vybavení i aktivního životního stylu Moravia Sport Expo, navštívilo téměř 13 tisíc lidí. „Rodičům nabídl skutečně ucelený přehled pro výběr sportovních a volnočasových aktivit mladších i starších dětí v Olomouci. Věřím, že to po prázdninách sportovní organizace, spolky a  kluby v mládežnických kategoriích výrazně pocítí,“ přeje si primátor Staněk.

Přehled v číslech:

Štafetový závod ve Smetanových sadech: 10 šestičlenných štafet

Atletické závody na stadionu Lokomotiva Olomouc: 39 čtyřčlenných štafet

Republiková přehlídka pohybových skladeb: 400 cvičenců

Den otevřených dveří olomouckých sportovišť: 800 lidí

Sportovní kvíz v Olomouckých listech: 730 odpovědí (první tři ze šesti dílů)

Veletrh olomouckých sportovních klubů: 13 000 návštěvníků

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)