KULTURA

Švédové do Olomouce načas vrátili unikátní středověký rukopis

23. září 2009, 19:00, téma FLORA, olmuart.cz
Švédové do Olomouce načas vrátili unikátní středověký rukopis Olomouc - Po více než 360 letech se do Olomouce načas vrátí unikátní Olomoucký kolektář, který si za třicetileté války odvezli Švédové jako válečnou kořist.
Bohatě iluminovaný rukopis z první poloviny 12. století bude ústředním exponátem výstavy Jindřich Zdík (1126–1150) | Olomoucký biskup uprostřed Evropy v Arcidiecézním muzeu, která potrvá od 24. září do 3. ledna 2010. Knihu nevyčíslitelné hodnoty do míst jejího vzniku přivezl zvláštní kurýr Královské knihovny ve Stockholmu.

Olomoucký kolektář, dříve zvaný Horologium olomoucké, představuje nejznámější a nejvzácnější dochovanou památku z olomouckého skriptoria, které založil biskup Jindřich Zdík. Rukopis na pergamenu o 161 foliích zde vznikl snad na přelomu 30. a 40. let 12. století, případně v roce 1142. „Zdíkovo skriptorium bylo ve své době nejvýznamnější písařskou a iluminátorskou dílnou na Moravě. Vznikla zde řada pozoruhodných rukopisů, z nichž mnohé se vyznačují vysokou úrovní malířské výzdoby. V dílně se vystřídalo na 30 iluminátorů, mezi nimiž vyniká dvojice malířů Hildebert a Everwin, první jménem známí umělci u nás. A právě jejich výzdoba učinila z Olomouckého kolektáře dílo skutečně světového věhlasu,“ upozornila kurátorka výstavy Jana Hrbáčová.
 


Prsten s křišťálem, 12. stol

Kolektář podle ní obsahuje 446 iluminací, nejznámější z nich je přitom celostránkový výjev. „V centru této často publikované scény je zobrazen papež Řehoř Veliký a jeho tajemník Petrus Diaconus. K papeži přichází biskup Jindřich Zdík v doprovodu knížete, kleriků i družiníků, z druhé strany pak biskup Jan s opatem a benediktinskými řeholníky nejspíše z kláštera Hradisko u Olomouce, mezi nimiž stojí i mnich R., který patrně rukopis sepsal. Další postavou je muž se svitkem, jehož je snad možno považovat za vedoucího Zdíkovy olomoucké stavební hutě, papežův trůn pak nesou Marcus a Modlata – patrně opět stavitelé katedrály sv. Václava v Olomouci. Mnich R. je pak vyobrazen ještě jednou ve spodní části iluminace při práci na rukopisu – společně s malířem Hildebertem a jeho pomocníkem Everwinem,“ popsala proslulé dílo české knižní malby Hrbáčová.

Rukopis je dnes součástí sbírek královské knihovny ve Stockholmu, kam se dostal jako válečná kořist švédských vojsk během 17. století v období třicetileté války. „Lze říci, že vzhledem ke ztížené dostupnosti nebyl kodex až donedávna českými odborníky důkladně prostudován. Teprve díky naší výstavě a vstřícnosti stockholmské knihovny mohl být detailně prozkoumán z hlediska paleografického, výtvarného i muzikologického, což přineslo mnohá zajímavá zjištění. Zjistili jsme tak například, že Olomoucký kolektář je unikátním a pravděpodobně nejstarším pramenem pro studium dějin české liturgické hudby,“ sdělila kurátorka výstavy.
 
Pečeť ol. kapituly sv. Václava, 25.5.1272


Hodnota Olomouckého kolektáře je podle Hrbáčové nevyčíslitelná. Tomu odpovídají jak zvýšená bezpečnostní opatření, která budou provázet výstavu, tak pozornost, již transportu věnují Švédové. „Rukopis do Olomouce přiveze zvláštní kurýr, který s ním jako jediný může manipulovat. Umístí jej do speciální vitríny a rozloží jej na dvoustraně s celostránkovou iluminací," popsala Hrbáčová, ale současně upozornila, že návštěvníci výstavy si budou moci prohlédnout i další stránky vzácného rukopisu. „Díky vynikající spolupráci se švédskými kolegy si mohou lidé kolektář ´prolistovat´ v digitální formě, prostřednictvím dotykového monitoru,“ dodala.

Výstava zasvěcená osobnosti biskupa Jindřicha Zdíka bude v Arcidiecézním muzeu zahájena 24. září. „Díky výstavě, která je pro nás nejvýznamnějším projektem letošního roku, se v Olomouci znovu po stovkách let sejdou dochované předměty z období Zdíkova olomouckého působení," upozornil ředitel Muzea umění Olomouc Pavel Zatloukal. Kromě unikátních rukopisů si návštěvníci prohlédnou fragmenty architektonické výzdoby Zdíkova paláce a katedrály sv. Václava, figurální reliéfy, archeologické nálezy, mince či opisy Zdíkovy korespondence. Výstava, kterou velkoryse podpořili Olomoucký kraj a Nadace ČEZ, potrvá do 3. ledna příštího roku.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.