Maličké miminko. Olomoucký lékař pomáhá rodičům předčasně narozených dětí

Středa, 11.11.2015

Narození dítěte je tou největší událostí. První školní den, maturita, sňatek, to všechno jsou sice velké životní milníky, ale narození potomka se nevyrovnají. Není pak divu, že pokud s narozením očekávaného dítěte není všechno tak, jak jsme očekávali, dostáváme se do mimořádně stresové situace. Nová kniha špičkového olomouckého neonatologa Lumíra Kantora a renomované psycholožky Laury Janáčkové Maličké miminko má ambici poradit, uklidnit a usnadnit rodičům předčasně narozených dětí první těžké okamžiky.

„Kniha je určena především rodičům předčasně narozených dětí. Chtěli jsme jim srozumitelným jazykem poskytnout všechny možné informace, které jim pomohou zorientovat se v situaci,“ říká Lumír Kantor, který je primářem neonatologického oddělení FN Olomouc a předsedou České neonatologické společnosti ČLS JEP. „O napsání takové knihy jsem vzhledem ke své praxi uvažoval už před lety. Setkávám se s rodiči, kteří jsou pochopitelně velmi vystrašení, a vždy se jim snažím dát maximum informací. Kniha by v tomto záměru měla pomoci,“ dodává Lumír Kantor. Medicínské rady odborníka na slovo vzatého v knize doprovází i pohled zkušené psycholožky Laury Janáčkové, která se v praxi zabývá právě psychologií aplikované medicíny a komunikace.

„Některé děti přijdou na svět dřív. Tak dřív, že jsou úplně maličká miminka, která potřebují pomoci, aby si vybojovala svůj život na výsluní. Ale přestože jsou nejmenší z nejmenších, spolu s nimi v nich roste bojovník. Bojovník o život. Naše kniha je určená všem mámám a tátům, kteří společně se svými předčasně narozenými dětmi statečně bojují o své štěstí,“ vzkazují čtenářům autoři knihy. Pokud po porodu dostanou rodiče do náruče právě ono maličké miminko, a za pár hodin jej musí ve speciálním inkubátoru převézt z okresní nemocnice na specializované pracoviště, protože má kupříkladu potíže s dýcháním, dostanou se rodiče do ohromného stresu. Laskavý a vstřícný přístup neonatologů je v takovém okamžiku k nezaplacení. Totéž činí i předkládaná kniha. Čtenáři v ní najdou srozumitelná vysvětlení a jednoduše popsané praktické rady, jak být svému malinkému miminku co nejlepším rodičem. 

Předčasně narozených dětí je v populaci kolem osmi či devíti procent, u nás se rodí ročně zhruba osm tisíc dětí v dřívějším termínu, a tento počet narůstá. Samo předčasné narození nemusí automaticky znamenat žádné zdravotní komplikace, na druhou stranu je ale přirozené, že riziko potíží je za takových okolností o něco vyšší. Kniha Maličké miminko jim pomůže pochopit, o jakou komplikaci se jedná a že navzdory poněkud dramatickému začátku se přesto mohou těšit na všechny nádherné rodičovské starosti, které mají před sebou.  

Kniha vychází v nakladatelství Grifart. S ohledem na zachování cenové dostupnosti ji nenajdete v klasické distribuční síti knihkupectví, zato si ji může objednat na internetové stránce malickemiminko.cz. 

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)