Přesně před čtvrt stoletím dorazila povodňová vlna ze severu. Voda zaplavila velkou část Olomouce

Ničivé povodně před pětadvaceti lety zasáhly do životů tisíců lidí nejen v Olomouci. Hladina řeky Moravy místy stoupla až o šest metrů, devětadvacet tisíc domů bylo zcela nebo částečně zničeno, škody byly vyčísleny na skoro 63 miliard korun a co bylo nejbolestnější – o život přišlo padesát lidí. Od povodní v červenci roku 1997 uplynulo právě čtvrt století.

Povodeň na sídlišti v Olomouci | Zdroj: https://protipovodnovaopatreni.olomouc.eu

Přesně před čtvrt stoletím, tedy 8. července 1997, se povodňová vlna naplno projevila v Olomouci. O den předtím voda řádila hlavně na Bystřičce, když se třeba celá Myší díra ocitla pod vodou a řeka spojila dvě stará koryta v jeden velký tok. Sama Morava ale udeřila pořádně až 8. července. 

Vydatně pršet začalo už 4. července. Hladina Moravy se začala zvedat 6. července. V noci na 7. července byl v Olomouci vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity. Kulminace první povodňové vlny proběhla v Olomouci 9. července v 18 hodin. Výška hladiny byla 647 cm na vodočtu na Nových Sadech, což odpovídalo průtoku cca 676 m3/s. Druhá vlna následovala po dalších poměrně vydatných deštích 17. - 21. července 1997. V tomto období však srážkové úhrny nebyly naštěstí tak extrémní. Dne 22. července v 6 hodin kulminovala hladina Moravy na vodočtu Nové Sady na výšce 444 cm, poté následoval postupný pokles.

Přehled den pod dni

Úterý 8. července Masa vody se valí k Olomouci. Z přilehlé obce Horka nad Moravou a městské části Chomoutov, Černovír a Nové Sady, se stávají Benátky. Před půlnocí je odkloněna veškerá tramvajová doprava na nově vybudovanou trasu přes třídu Kosmonautů, pod mostem na Masarykově třídě zbývá vodě necelého půl metru. Městská povodňová komise vyzývá občany k evakuaci. Většina lidí si nedovede představit co bude následovat.

Středa 9.7. Přibližně půl druhé hodiny po půlnoci je přerušena dodávka elektrického proudu - Morava opustila své koryto i v centru města. Pro většinu občanů Olomouce bylo překvapení po dnešním probuzení obrovské. Mlýnský potok od Moravy nelze rozeznat, město je rozděleno na dvě samostatné části. Nejnutnější přesun lidí mezi nimi zajišťují příslušníci Civilní ochrany, armády a hasiči se svou technikou. Pod vodou se ocitají také fotbalový, zimní a plavecký stadion.

Povodňový štáb je evakuován ze Žižkových kasáren do Domu armády, a posléze na Neředínské letiště. Téměř celé město je bez proudu, z telefonů fungují pouze mobilní operátoři, Olomouc je odříznuta ze všech stran, mimo Prostějova.

Čtvrtek 10.7. Město je stále bez elektrického proudu, někde jsou lidé bez pitné vody a plynu. Obchody jsou až na výjimky uzavřeny. Na pultech, v humanitárních centrech, jsou k dostání základní potřeby, potraviny, voda. Odříznutí spoluobčané získávají informaci z rádia od provizorně fungujícího Českého rozhlasu Olomouc, záchranářů rozvážejících na lodích pontonech humanitární pomoc a od spoluobčanů roznášejících fámy, jako - Únik velkého množství velmi nebezpečných chemikálií z Farmaku!!!, nebo Nutnost odstřelu mostu u Bristolu!!!. Charita vydává první číslo Povodňového zpravodaje, městu přicházejí nabídky na materiální i finanční pomoc humanitárního charakteru z oblasti celé republiky, kde neměli povodně.

Voda začíná pomalu ustupovat, aby mohlo být odkryto šílené dílo zkázy, jaké Olomouc dosud nezažila.

Pátek 11.7. Voda stále ustupuje a to nejhorší snad mají občané Olomouce za sebou. Ačkoli zůstávají zaplaveny městské části Černovír, Lazce a Nové Sady, jejich obyvatelé začínají s likvidací škod, které živel napáchal. Mosty přes Moravu u Bristolu a na Masarykově třídě jsou opět průchozí i průjezdné, dopravnímu podniku se podařilo zčásti obnovit městskou hromadnou dopravu.

Sobota 12.7. Voda postupně sama pomalu odtéká, nebo je odčerpávána ze stále zatopených čtvrtí Černovír, Lazce a Nové Sady. Jako největší problém se jeví riziko epidemického výskytu infekčních onemocnění. Voda sebou brala všechno, mrtvá zvířata, splašky z vyplavené kanalizace. Velká hejna komárů a mnoho dalších nepříjemností jako infekční žloutenka, salmonelóza a kožní onemocnění sužují občany. Zajištění náhradního ubytování pro spoluobčany, kteří se nemají kam vrátit, není při současné bytové situaci také jednoduchá záležitost. Pomocnou ruku nabízejí obce, které povodně sledovaly pouze v televizi.

Neděle 13.7. Život města Olomouce se pomalu vrací do vyjetých kolejí, začínají fungovat telefony, někomu teče teplá voda a městská doprava jezdí téměř podle platných jízdních řádů. Lidé postupně likvidují škody, při odstraňování následků neštěstí jsou zapojeny stovky záchranářů CO, hasičů a příslušníků armády.Z celkové rozlohy okresu Olomouc 1 450,96km2 bylo zaplaveno 173,09 km2 což je 11,9%, evakuováno bylo téměř 8 000 osob. Celková škoda v Olomouci činila 2 484 milionů, přičemž 1 694 milionů byly škody na nemovitostech. Nejpostiženější lokalita v Olomouci byla podle počtu demolic Černovír, kde bylo vydáno celkem 83 demoličních výměrů, dále Povel s 32 výměry a třetí nejhorší Chomoutov s 24 výměry. Celkem bylo v Olomouci vydáno 191 demoličních výměrů.

Povodeň si v Olomouci naštěstí nevyžádala lidské životy. Totéž se však nedá říci o okrese Olomouc, kde utonulo pět osob.

Připomeňme si ještě tehdejší události ve statistickém souhrnu, který poskytl státní podnik Povodí Moravy:

  • povodeň postihla území v povodích řek Morava, Odra a horní Labe
  • povodeň byla způsobena zcela mimořádnými a intenzivními dešťovými srážkami
  • denní intenzity dosahovaly hodnot až 230 mm (místy > 600 mm/ 5 dní)
  • nejintenzivnější úhrny srážek byly naměřeny ve dnech 4. - 8. 7. 1997
  • řeka Morava zaznamenala vzestup hladiny o 2 až 6 m
  • zaplaveno bylo území o rozloze 12 500 km2
  • šířka rozlivů dosahovala až 4 km
  • dosažené kulminační průtoky měly charaktery až 800leté povodně (stanice Raškov na vodním toku Morava).
  • povodeň si vyžádala 50 lidských obětí
  • zničeno nebo poničeno bylo 29 000 domů
  • jen v úseku mezi Kroměříží a Uherským Hradištěm sedimentovalo 350 – 400 tis. tun plavenin
  • způsobené škody byly vyčísleny na 62,6 mld. Kč

Foto: archivy magistrátu města Olomouce a Povodí Moravy

Zdroje:

Povodí Moravy, s.p.

http://protipovodnovaopatreni.olomouc.eu/povodne-97.





INZERCE

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.



INZERCE
Chata Kouty