Obří pestrá kraslice rozzářila Horní náměstí. Je to originální dar z Chorvatska

Sobota, 8.4.2017

Co má společného Olomouc, New York, Los Angeles, Paříž a třeba Vídeň? V průběhu posledních deseti let obdržela tato města ojedinělý artefakt, obří chorvatskou kraslici, vyzdobenou ve stylu naivního malířství umělci z oblasti Podráví.

Předání „kraslice od srdce“ se v pátek na Horním náměstí v Olomouci zúčastnila velvyslankyně Chorvatské republiky v Praze J. E. Ines Troha, náměstek hejtmana Koprivnicko-križeveckého kraje Darko Sobota a ředitelka Chorvatského turistického sdružení Jelena Bilić. Za město Olomouc se vedle primátora Antonína Staňka do jednání zapojil také člen městské rady Miroslav Petřík.

Kraslice, malované lidovými umělci z oblasti Podráví, jsou v posledních letech v rámci projektu „Kraslice od srdce“ symbolem přátelského vztahu Chorvatska k dalším zemím a městům. „Když se na mě obrátili zástupci Koprivnicko-križeveckého kraje, abych jim pomohl a vybrat město, které letos obdarují kraslicí od srdce, hned jsem věděla, že to bude Olomouc. Nejen pro její krásu a historické bohatství, ale i pro velké přátelství, které nás pojí,“ vysvětlila velvyslankyně J. E. Ines Troha. Připomněla také, že v Olomouci je již potřetí a jak doufá, jistě ne naposledy. „Ráda bych při této příležitosti poděkovala za to, jakou energii vynakládá město Olomouc při snaze rekonstruovat Jihoslovanské mauzoleum v Bezručových sadech, kde je pohřbeno i mnoho chorvatských vojáků,“ dodala.

I když se dvoumetrové kraslice začaly ve významných světových městech objevovat až v posledních deseti letech, kořeny tohoto zvyku najdeme už ve 30. letech minulého století, kdy podrávští lidoví malíři začali velikonoční vejce zdobit tímto originálním způsobem. „Ačkoliv je styl malby na těchto kraslicích skutečně originální, obecně vzato je zdobení vajec na Velikonoce společné naší i chorvatské lidové tradici a vlastně všem slovanským národům, takže můžeme říct, že tento dar hezky dokumentuje blízkost národů obou našich zemí,“ komentoval dar primátor Olomouce Antonín Staněk. „Vzhledem k tomu, že tyto krásné kraslice zdobí veřejná prostranství v takových městech, jako je New York, Řím, Vatikán, Bilbao, Budapešť, Brusel, Vídeň, Marseille, Paříž a od roku 2011 také Praha, dá se říct, že se tímto darem ocitáme v opravdu vybrané společnosti,“ dodal primátor.

Při setkání na radnici, které předcházelo samotnému odhalení obří kraslice, jednaly obě strany nejen o spolupráci Olomouce s městem Makarská, která začala už před časem, ale také o možnostech výměny zkušeností s Koprivnicko-križeveckým krajem, který se nachází ve vnitrozemí v oblasti středního toku řeky Drávy. Jako téma pro výměnu informací a společné projekty se nabízí oblast nakládání s odpady, které u nás řeší společně město Olomouc i Olomoucký kraj a také na chorvatské straně jde o oblast, koordinovanou na úrovni celých regionů.

Foto: MMOL/Blanka Martinovská a Michal Folta

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)