Pomlázky, kraslice a lidové zvyky. Olomoucké Velikonoce oživí centrum města

Středa, 12.4.2017

Pomlázky, kraslice, folklor, zkrátka vše, co tradičně patří ke svátkům jara, si v Olomouci užijeme v neděli 16. dubna přímo v centru města. Nenechte si ujít Olomoucké Velikonoce a přijďte se i s dětmi pobavit na Horní náměstí.

Po celý den, od 8 až do 15 hodin najdete na náměstí spoustu zajímavostí a tradičních řemesel. Nahlédnete pod ruce zkušeným pletařům pomlázek, uvidíte, jakými technikami se dají ozdobit velikonoční kraslice a seznámíte se i s tradičními hanáckými velikonočními produkty a specialitami. Chybět nebudou samozřejmě ani živá farmářská zvířata nebo poníci.

„Velikonoční jarmarky a oslavy bývají každoročně velmi oblíbené, proto jsme si svátky jara nechtěli nechat ujít ani letos. Připomínat si tradice a všechno, co se k Velikonocům váže, je podle mě čím dál tím důležitější. Spousta dnešních městských dětí totiž možná už ani některé velikonoční tradice nezná,“ říká náměstek primátora města Olomouce Pavel Urbášek.

Dění na Horním náměstí doplní na pódiu od 10 hodin také hanácké písně, cimbálová muzika a taneční soubory a ukázky velikonočních zvyků a tradic. Přítomní tak budou moci naslouchat například lidovému vypravěči Jiřímu Vrbovi z Němčic na Hané nebo souborům Mladá Haná z Velké Bystřice či Klásek a Kláseček z Kralic na Hané, vystoupí i oblíbený Hanácky mužský sbor Rovina.

Na své si přijdou i děti, pro které budou přichystané výtvarné a řemeslné dílničky, tak aby si mohly samy vyzkoušet, jak takovou velikonoční výzdobu samy vyrobit. Současně si také budete moci prohlédnout velikonoční výrobky dětí z olomouckých základních škol.

O netradiční oživení velikonočních svátků se letos poprvé postará také neobvyklý dar tz Chorvatsk, dvoumetrová „Kraslice od srdce“, která už od pondělí budí pozornost na Horním náměstí. 

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)