Lavičky z budoucnosti: sedíte, nabíjíte telefon a surfujete na netu. Navíc i svítí

Středa, 19.4.2017

Služby jako z budoucnosti nabídnou lavičky, které se letos v rámci modernizace veřejného mobiliáře objeví v Olomouci. Lavičky umí poskytovat kromě posezení několik dalších funkcí. Díky USB zdířkám si uživatel může nabíjet mobilní telefon, současně se jedná o zdroj bezdrátového internetového signálu s dosahem kolem čtyř metrů a navíc k tomu lavičky v noci svítí. Provoz těchto multifunkčních zařízení ani nevyžaduje další náklady – jejich horní část totiž tvoří solární panely. Navíc se jedná o líbivý designový výrobek.

Radní na včerejším jednání rozhodli, že město zatím pro Olomouc pořídí tři takové moderní lavičky, které už slouží lidem na různých místech Evropy. „Jsou to velmi praktická, účelná a současně dobře vyhlížející zařízení, která nepochybně i v Olomouci najdou řadu příznivců. Z evropských měst, kde už takový mobiliář slouží veřejnosti, jsou jen dobré reference,“ uvedl primátor Antonín Staněk, který pořízení tohoto prvku pro Olomouc inicioval. „Umístěny budou ve Smetanových sadech u hudebního altánu, na třídě Svobody a v Rožňavské ulici,“ dodal primátor. Tato pilotní část modernizace mobiliáře umístí lavičky na místa, která jsou frekventovaná a současně jsou pod dohledem bezpečnostních kamer.

Technickou výhodou vybraných laviček je nepřetržitý počítačový dozor na dálku, který vyhodnocuje správnost provozu každých 15 minut. Zařízení má ve výbavě senzory na shromažďování informací (funkčnost komponentů, atmosférické podmínky, údaje o provozu a využití dobíjení, atd.), jeho součástí je i noční dekorativní osvětlení, které osvětlí okruh do 2 metrů. Cena vybraného produktu je 3 330 euro za kus.

Ilustrační foto: steora.com

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)