Centrum Olomouce v létě zkrášlí a osvěží pestré květinové pyramidy

Pátek, 21.4.2017

Zpestřením i zpříjemněním centrální části města by v letošní turistické sezóně měla být nová květinová výzdoba. Při zahájení jarní etapy mezinárodní květinové výstavy Flora Olomouc o tomto plánu informoval primátor Antonín Staněk.

„Myslím, že teď už mohu prozradit skutečnost, že se podařilo ve spolupráci s Výstavištěm Flora Olomouc dohodnout pořízení speciální květinové výzdoby v centru města. Na Horním náměstí se v průběhu letní turistické sezony objeví pět mobilních nádob s letničkami,“ uvedl primátor Staněk s tím, že na podobnou květinovou výzdobu jsou lidé zvyklí i v řadě jiných evropských měst a k Olomouci by se hodila. „Sezonní květinová výzdoba může být určitým kompromisem mezi představou velké části Olomoučanů, kteří by na náměstí chtěli zeleň, a stanovisky ochránců památek, kteří naopak stálou veřejnou zeleň odmítají,“ doplnil Antonín Staněk.

Mělo by se jednat o květinové stojany ve tvaru pyramid, prorostlé muškáty a dalšími letničkami. „Jsem přesvědčen o tom, že takováto výzdoba k Olomouci jakožto městu květin patří a že v letních měsících dokáže zpříjemnit a zlepšit dojem obyvatel města i jeho návštěvníků,“ řekl primátor Antonín Staněk. Radní rozhodli, že na pořízení této sezonní výzdoby uvolní peníze z rozpočtu. Záležet už teď tedy bude jen na stanovisku památkářů. „Chci věřit, že nebudou proti,“ dodal primátor Staněk.

Podobnou květinovou výzdobu už na podzim roku 2014 obstaral ve spolupráci s Florou Olomouc tehdejší primátor Martin Major. I když byly tehdy květiny na náměstí jen krátkou dobu, vzbudily mezi lidmi hodně pozitivních ohlasů. 

Ilustrační foto: REJ.cz

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)